Takiego kwietnia nie było od 20 lat. IMGW o wyjątkowo wysokich temperaturach

Według komunikatu prasowego IMGW podobnie wysokie temperatury, co w kwietniu tego roku, występują jedynie kilka razy na sto lat. Zdaniem synoptyków warunki te można określić mianem zagrożenia klimatycznego.

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformowali, że podobne wahania temperatur w kwietniu - jak obecnie - ostatnio można było zaobserwować 20 lat temu. Podobnie wysokie temperatury, co w kwietniu 2022 roku, występują jedynie kilka razy na sto lat. Zdaniem ekspertów warunki te można określić mianem zagrożenia klimatycznego.

- Dzięki danym z ostatnich 30 lat wiemy, jaka powinna być przeciętna temperatura w tym okresie roku. Prognoza pogody na 14 kwietnia jest zdarzeniem niecodziennym - temperatura tego dnia miejscami może dojść nawet do 20 stopni Celsjusza - powiedział dr Michał Marosz z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

- Taka pogoda sprzyja przeziębieniom: rano potrafi być bardzo zimno, w ciągu dnia natomiast temperatura szybko rośnie. Ludzie nie wiedzą, jak ubrać się w sposób stosowny do pogody - dodał.

Przeciętne warunki termiczne w kwietniu wahają się między ok. 8 a 13 stopniami Celsjusza. Tymczasem prognozy na tegoroczny kwiecień wskazuj, że w całej Polsce wartości temperatury maksymalnej będą znacznie wyższe. To efekt napływu ciepłego powietrza z południowego zachodu.

IMGW przewiduje, że wahania temperatur mogą wynieść nawet do 8 st. C.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM