Watykan podjął decyzję ws. kardynała Dziwisza. "Jestem wdzięczny za sprawiedliwe osądzenie sprawy"

Stolica Apostolska zbadała dokumentację, której celem była weryfikacja działań kard. Stanisława Dziwisza podczas pełnienia funkcji metropolity krakowskiego; działania kard. Dziwisza oceniono jako prawidłowe - nuncjatura apostolska

Nuncjatura apostolska w Polsce poinformowała w piątek, że Stolica Apostolska zbadała dokumentację dostarczoną przez kard. Angelo Bagnasco, emerytowanego arcybiskupa Genui, zebraną podczas jego wizyty w Polsce 17-26 czerwca 2021 r., której celem była weryfikacja niektórych przypadków związanych z działaniami kard. Stanisława Dziwisza podczas pełnienia przez niego funkcji arcybiskupa metropolity krakowskiego (2005-2016).

"Analiza zebranej dokumentacji pozwoliła ocenić te działania kard. Stanisława Dziwisza jako prawidłowe i w związku z tym Stolica Apostolska postanowiła dalej nie procedować" – czytamy w komunikacie przekazanym w piątek PAP.

Włoski duchowny, który badał doniesienia nt. kard. Dziwisza, rozmawiał w Polsce m.in. z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim. - Poruszone zostały tematy pedofilii w Kościele, nieprawidłowości oraz tego, czy przypadki pedofilii były ukrywane. Odpowiadałem na konkretne pytania, zwróciłem uwagę, że ksiądz kardynał jest bardzo dobrze zorientowany, posiadał wiele informacji - mówił w Gazeta.pl ks. Isakowicz-Zaleski. Duchowny przekazał kard. Bagnasco listy ofiar księży pedofilów z adresami nadawców, za ich zgodą. Listy nie dotyczyły tylko spraw kurii krakowskiej.

"Jestem wdzięczny"

Jestem wdzięczny Stolicy Apostolskiej za sprawiedliwe osądzenie sprawy. Mam nadzieję, że dzisiejszy komunikat nuncjatury apostolskiej w Polsce przyczyni się do jej wyjaśnienia – napisał w piątek biskup senior archidiecezji krakowskiej kard. Stanisław Dziwisz.

W oświadczeniu przekazanym PAP kard. Dziwisz wyraził wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by w odpowiedzialny sposób odnieść się do wysuwanych pod jego adresem zarzutów w okresie pełnienia przez niego urzędu arcybiskupa metropolity krakowskiego w latach 2005-2016.

Poinformował, że podczas wizyty w Polsce w czerwcu 2021 r. kardynał Angelo Bagnasco dołożył wszelkich starań, aby wyjaśnić wspomniane zarzuty, które były dla niego "niezasłużone i bolesne".

"Mam nadzieję, że dzisiejszy komunikat nuncjatury apostolskiej w Polsce przyczyni się nie tylko do wyjaśnienia sprawy, ale także do przywrócenia pokoju ducha wszystkich osobom, które czuły się dotknięte posądzeniami, z jakimi się spotkałem. Jestem wdzięczny Stolicy Apostolskiej za sprawiedliwe osądzenie sprawy" – podkreślił kard. Dziwisz.

TOK FM PREMIUM