"Tysiąc lotów dziennie może być odwołanych". KE i Eurocontrol zabierają głos w sprawie sporu w PAŻP

Jeżeli nie uda się znaleźć rozwiązania, będzie to miało bardzo negatywne konsekwencje dla europejskiej sieci lotniczej. Od 1 maja polski Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) wdroży program anulowania lotów, aby znacząco zmniejszyć liczbę lotów do i z polskiej przestrzeni powietrznej - przekazał PAP Eurocontrol.

"Eurocontrol zdaje sobie sprawę z toczących się dyskusji między PAŻP, polskim dostawcą usług żeglugi powietrznej, a związkami i ma nadzieję, że wkrótce nastąpi przełom. Jeżeli nie uda się znaleźć rozwiązania, będzie to miało bardzo negatywne konsekwencje dla europejskiej sieci lotniczej. Od 1 maja polski ULC wdroży program anulowania lotów, aby znacząco zmniejszyć liczbę lotów do/z polskiej przestrzeni powietrznej" - podała agencja, dodając, że odbędzie się to przy wsparciu Eurocontrol "z uwzględnieniem liczby dostępnych kontrolerów ruchu lotniczego oraz planowanych lotów".

"Ponadto około 300 lotów, które obecnie przemieszczają się przez polską przestrzeń powietrzną, będzie wymagało zmiany trasy" - dodał Eurocontrol.

Eurocontrol podał też, że konsultuje się ze swoimi partnerami w celu ustalenia, które loty można przekierować i jak najlepiej to osiągnąć, aby zminimalizować wpływ, biorąc również pod uwagę wpływ wojny na Ukrainie na dostępność przestrzeni powietrznej.

"Tysiące lotów zagrożonych"

Komisja Europejska wraz z Eurocontrol ściśle monitoruje sytuację, która budzi poważne obawy. Ponieważ wydaje się, że jej przyczyną jest konflikt społeczny, Komisja nie ma uprawnień do interweniowania - powiedział rzecznik KE Stefan De Keersmaecker, pytany w Brukseli na konferencji o spór z kontrolerami lotniczymi w Polsce.

- Komisja wraz z Eurocontrol ściśle monitoruje sytuację, która budzi poważne obawy i poważnie wpłynie na łączność w całej Unii Europejskiej. Ponieważ wydaje się, że przyczyną obecnej sytuacji jest konflikt społeczny, Komisja nie ma uprawnień do interweniowania. Zdecydowanie jednak wzywamy wszystkie zaangażowane strony do pilnego znalezienia rozwiązania - powiedział.

Dodał, że należy zapewnić obsługę lotów w najbezpieczniejszych warunkach. - Eurocontrol oszacował, że około 1000 lotów dziennie do i z Polski oraz nad polską przestrzenią powietrzną może być odwołanych, jeśli nie będzie rozwiązania - wskazał.

Rozmowy "ostatniej szansy"

Ok. godz. 11 rozpoczęło się spotkanie kierownictwa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego na rozmowy - poinformowała w piątek PAP rzeczniczka PAŻP Agata Król. Wcześniej rzeczniczka Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) przekazała PAP, że związkowcy zostali zaproszeni przez kierownictwo PAŻP na godz. 9.

Jak dodała, w czwartek, ok. godz. 22. wpłynęła do szefostwa PAŻP propozycja Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego (ZZ KRL). "Kierownictwo Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej wraz z zespołem pracowało nad nią całą noc" - przekazała wcześniej Król.

W nocy ZZ KRL opublikował na swoje stronie internetowej oświadczenie. "Pomimo wywieranej na nas presji i rozumiejąc zaniepokojenie opinii publicznej, nie zrezygnujemy z odbudowania bezpieczeństwa na polskim niebie. Mamy nadzieję na porozumienie tak szybko, jak to będzie tylko możliwe, po naszej stronie jest pełna gotowość do konstruktywnej i merytorycznej współpracy" - napisali związkowcy w oświadczeniu. Jak wskazali, "konflikt nie opiera się na kwestii kupienia nas i tylko finansach". "Kluczem jest odbudowanie instytucji z wysoką kulturą bezpieczeństwa zarówno dla pracujących w niej, jak i tych, dla których ta instytucja pracuje" - wskazali.

DOSTĘP PREMIUM