Jest decyzja ws. "massive cancellation". ULC wydał komunikat w sprawie lotów nad Polską po 1 maja
Urząd Lotnictwa Cywilnego poinformował o tym w specjalnym komunikacie. - W związku z trwającymi rozmowami Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) z kontrolerami ruchu lotniczego, w dniu 22 kwietnia br. odbyło się spotkanie Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz przedstawicieli PAŻP z Europejską Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (EUROCONTROL) w sprawie ewentualnego rozpoczęcia w polskiej przestrzeni powietrznej procedury massive cancellation, czyli kasowania połączeń lotniczych. Na chwilę obecną procedura ta nie została uruchomiona - napisano.
Dodano, że od 1 maja "loty z polskich lotnisk regionalnych oraz loty nad Polską powinny odbywać się bez gwałtownych zakłóceń". - Większe nieregularności lotów spodziewane są na lotniskach w Warszawie i Modlinie - ostrzega ULC.
"Tysiąc zagrożonych lotów"
Wcześniej głos w sprawie sytuacji w PAŻP zabrała Komisja Europejska. - Komisja wraz z Eurocontrol ściśle monitoruje sytuację, która budzi poważne obawy i poważnie wpłynie na łączność w całej Unii Europejskiej. Ponieważ wydaje się, że przyczyną obecnej sytuacji jest konflikt społeczny, Komisja nie ma uprawnień do interweniowania. Zdecydowanie jednak wzywamy wszystkie zaangażowane strony do pilnego znalezienia rozwiązania - powiedział rzecznik KE Stefan De Keersmaecker.
Dodał, że należy zapewnić obsługę lotów w najbezpieczniejszych warunkach. - Eurocontrol oszacował, że około 1000 lotów dziennie do i z Polski oraz nad polską przestrzenią powietrzną może być odwołanych, jeśli nie będzie rozwiązania - wskazał.
Rozmowy "ostatniej szansy"
Ok. godz. 11 rozpoczęło się spotkanie kierownictwa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego na rozmowy - poinformowała w piątek PAP rzeczniczka PAŻP Agata Król. Wcześniej rzeczniczka Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) przekazała PAP, że związkowcy zostali zaproszeni przez kierownictwo PAŻP na godz. 9.
Jak dodała, w czwartek, ok. godz. 22. wpłynęła do szefostwa PAŻP propozycja Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego (ZZ KRL). "Kierownictwo Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej wraz z zespołem pracowało nad nią całą noc" - przekazała wcześniej Król.
Spór dotyczy zmian w regulaminie zatrudnienie który zdaniem kontrolerów obniża standardy bezpieczeństwa oraz ich pensje. Dlatego grupa 180 z 208 pracujących w stolicy - gdzie jest największe lotnisko w Polsce - kontrolerów ruchu lotniczego tych zmian nie akceptuje. Z końcem marca z agencji odeszły już 44 osoby, dla kolejnych 136 okres wypowiedzenia upływa 30 kwietnia.
-
Gdzie jest Adrian Klarenbach? Nieoficjalnie: Gwiazdor TVP zawieszony. Poszło o posła Zjednoczonej Prawicy
-
Min. Moskwa chce zabierać paszporty krytykom PiS-u. "Putin też by chciał, żeby Nawalny wyjechał"
-
Rosja kończy jako wasal Chin. "Putin brzmiał płaczliwie, jak suplikant lekko zdesperowany"
-
Koniec protestu osób z niepełnosprawnościami. Posłanka Hartwich przekazała, kiedy opuszczą Sejm
-
PiS plus Konfederacja równa się kolejny rząd? "Ona będzie Solidarną Polską do kwadratu"
- Wizyta youtubera za 1,1 mln zł z publicznej kasy. Zaprosiła (i zapłaciła) Polska Fundacja Narodowa
- "Jałowa" dyskusja o wspólnej liście opozycji. Dlatego Marek Borowski proponuje "substytut"
- Zmiany w Kodeksie pracy 2023 dotyczące pracy zdalnej. Nowe obowiązki pracowników i pracodawców
- Konflikt cypryjski. Nowy podcast "Niebezpieczne związki"
- Rezygnacja z PPK 2023