Nie wykorzystałeś jeszcze bonu turystycznego? Majówka to dobry moment. Sprawdź, jak to zrobić

Ponieważ ważność bonu turystycznego została przedłużona, ci, którzy jeszcze z niego nie skorzystali, za majówkowy wypoczynek mogą zapłacić za jego pomocą. Sprawdź, jak to zrobić i gdzie można wykorzystać te dodatkowe środki.

Dla kogo jest bon turystyczny? Sprawdź, czy możesz z niego skorzystać

Bon turystyczny  może dostać każda rodzina z dziećmi. Nie są tutaj brane pod uwagę dochody ani status materialny. Przysługuje on rodzicom lub opiekunom, którzy:

  • mają prawo do świadczenia wychowawczego, tzw. 500+ lub
  • mają prawo do dodatku wychowawczego – dodatku w wysokości świadczenia wychowawczego, który przysługuje na dzieci umieszczone w:

- rodzinie zastępczej lub u osoby, która prowadzi rodzinny dom dziecka,

- placówce opiekuńczo-wychowawczej (typu socjalizacyjnego, interwencyjnego albo specjalistyczno-terapeutycznego), w placówce opiekuńczo-terapeutycznej, w interwencyjnym ośrodku preadopcyjnym,

- placówce opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego.

Wysokość bonu turystycznego. Sprawdź, jaką kwotę masz do wykorzystania

Wysokość bonu turystycznego zależy od liczby dzieci, na które on przysługuje. Na każdą pociechę przysługuje bowiem bon w wysokości 500 zł. Dodatkowe świadczenie w formie bonu o wartości 500 zł (w sumie 1000 zł) przysługuje na dziecko niepełnosprawne.

Jeśli zgodnie z orzeczeniem sądu rodzice opiekują się dzieckiem na przemian (są po rozwodzie, żyją w separacji lub rozłączeniu) w porównywalnych i powtarzających się okresach, to każdemu z nich przysługuje świadczenie w formie bonu w wysokości 250 zł. Jeśli wychowują na przemian z drugim rodzicem dziecko niepełnosprawne, każdemu z nich przysługuje świadczenie w formie bonu w wysokości 250 zł oraz dodatkowe świadczenie w formie bonu w wysokości 250 zł.

Do kiedy ważny jest bon turystyczny? Nie przegap terminu, bo pieniądze przepadną

Termin wykorzystania bonu turystycznego początkowo był ustalony na 30 marca 2022 roku. Rząd jednak podjął decyzję o wydłużeniu jego ważności i obecnie można go wykorzystać do 30 września 2022 roku. 

Jak pobrać bon turystyczny - to łatwiejsze, niż się wydaje  

Polski Bon Turystyczny jest dokumentem elektronicznym. Ma unikalny 16-cyfrowy numer i jest na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Logowanie do niej jest możliwe za pomocą profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego, bankowości elektronicznej lub loginu i hasła.

Osoby uprawnione, które chcą skorzystać z bonu turystycznego muszą wykonać kilka czynności :

Osoby, które chcą skorzystać z bonu turystycznego muszą mieć profil na PUE ZUS. W przypadku, gdy nie masz profilu na PUE ZUS możesz go w bardzo łatwy sposób założyć.

Aktywuj bon – wejdź na PUE ZUS w zakładkę [Ogólny], a następnie w [Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon] Użyj przycisku [Aktywuj bon] i podaj aktualny adres e-mail oraz numer telefonu komórkowego.

Otrzymasz e-mail z kodem obsługi płatności – Kod obsługi płatności znajdziesz także na PUE ZUS w zakładce [Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon].Podasz go, gdy będziesz płacić za usługi.

Aby zapłacić za usługę bonem turystycznym, logowanie do PUE ZUS nie jest już konieczne. Wystarczy podać kod obsługi płatności osobie przyjmującej płatność. Wcześniej ustalamy z osobą przyjmującą płatność, jaką kwotę chcemy zapłacić za pomocą bonu. Następnie podajemy kod potwierdzający płatność. Kod ten otrzymujemy smsem na numer telefonu, który podaliśmy podczas aktywacji bonu na PUE ZUS. Jeśli kwota dostępna w ramach bonu jest niższa niż wartość usługi, dopłacamy w inny sposób np. gotówką, kartą lub przelewem.

Pamiętajmy także, że bonem można płacić wielokrotnie, aż do wykorzystania jego pełnej wartości lub zakończenia okresu ważności.

Jak wykorzystać bon turystyczny - nie tylko hotele i pensjonaty wchodzą w grę

Bon turystyczny można realizować na terenie całego kraju, ale tylko w obiektach, które oferują taką możliwość. Są wśród nich hotele, pensjonaty, campingi i gospodarstwa agroturystyczne. Można zapłacić nim także za imprezy turystyczne organizowane przez biuro podróży. Można także sfinansować pobyt dziecka na kolonii, obozie czy "zielonej szkole". Jeśli chodzi o zapłatę za wyżywienie, to można je rozliczyć bonem tylko wtedy, gdy jest ono oferowane wraz z noclegiem w hotelu czy pensjonacie.

Bony turystyczne respektowane są również przez niektóre muzea, galerie czy parki rozrywki

A za co nie zapłacimy bonem turystycznym? Z usługi tej nie skorzystamy zamawiając obiad w restauracji, czy wybierając się do kina. Nie możemy także zapłacić nim za paliwo 

Co ważne, bonu turystycznego nie mogą wykorzystać rodzice w sytuacji, gdy dziecko objęte świadczeniem nie uczestniczy w pobycie razem z nimi, bowiem jak podkreśla Polska Organizacja Turystyczna, bon musi być wykorzystany na faktyczny wypoczynek dziecka.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM