Mówisz "dzień dobry" na szlaku? Sprawdź, czy znasz zasady obowiązujące w górach

Nieznajomi mówią ci "dzień dobry" albo "cześć" na szlaku? Ten górski zwyczaj może zaskakiwać niedoświadczonych turystów. Skąd się wziął? To nie jedyna zasada, jakiej powinno się przestrzegać. Sprawdź je przed wyjazdem na majówkę.

Górskie wycieczki. Nieznajomi witają się z tobą na górskim szlaku? Wiele osób to zaskakuje

Jeśli rzadko bywasz w górach, to nieustanne witanie się z mijanymi ludźmi może cię zaskoczyć. Jednak "dzień dobry", "cześć" albo "hej" to norma na górskich szlakach i to nawet wtedy, gdy ludzie zupełnie się nie znają.

Mało tego, zwyczaj ten praktykowany jest także w innych rejonach świata - w Niemczech, we Francji, na Słowacji czy w Czechach. Niewykluczone więc, że w drodze na bieszczadzką Tarnicę czy do tatrzańskiej Doliny Kościeliskiej usłyszymy od zagranicznych podróżników "bonjour" lub "ahoj".

Skąd zwyczaj mówienia "dzień dobry" na szlaku?

Skąd zwyczaj witania się na szlaku? Nie do końca wiadomo, kiedy i jak dokładnie zakorzenił się wśród amatorów gór. Niektórzy uważają, że wziął się od specyfiki samej górskiej wędrówki. Kiedyś na szlakach było o wiele mniej ludzi i już samo spotkanie drugiego podróżnika wymagało przywitania się. Inne wyjaśnienie zakłada, że witano się, by sprawdzić, czy u drugiej osoby wszystko w porządku i czy nie zdradza ona oznak choroby lub wyczerpania.

Jeszcze inni uważają, że nie chodzi o przywitanie się, ale życzenie innemu podróżnikowi powodzenia. Warunki w górach potrafią być bardzo trudne, a pozornie pogodne popołudnie może niespodziewanie zmienić się w ulewę z silnym wiatrem. Dlatego tak ważne było, by "dobry dzień" faktycznie się nim okazał i pozwolił podróżnym na bezpieczny powrót do domu.

Prawdziwy górski savoir-vivre, czyli zasady zachowania się w górach

Jak widać specyficzne warunki górskich szlaków wymagają od podróżnych pełnego dostosowania. Nie tylko wymiana "dzień dobry" z mijanymi ludźmi weszła na stałe do zestawu dobrego zachowania się w górach. Jeżeli zamierzasz wyruszyć w Tatry lub Bieszczady, powinieneś pamiętać o następujących zasadach:

 1. Poruszaj się tylko po wyznaczonych szlakach.
 2. Nie hałasuj, by nie płoszyć okolicznych zwierząt.
 3. Wszystkie śmieci zabieraj ze sobą i wyrzucaj tylko do koszy ustawionych w wyznaczonych miejscach.
 4. Nigdy nie dokarmiaj dzikich zwierząt, gdy spotkasz je na szlaku, i nie zbliżaj się do nich.
 5. Nie zbieraj żadnych owoców i grzybów, gdy znajdujesz się na terenie Parku Narodowego.
 6. Nie niszcz żadnych obiektów i roślin, jakie napotkasz na szlaku.

Dbaj o bezpieczeństwo w górach. Nie zapominaj o tym

Oprócz odpowiedniego zachowania, zakładającego znajomość podstawowych zasad kultury, potrzebna jest też wiedza nt. bezpieczeństwa w górach. To właśnie ono decyduje o twoim być czy nie być, gdy już wyjdziesz na szlak. Jak więc o nie zadbać? Oto 8 podstawowych zasad:

 1. Przed wyruszeniem sprawdź prognozę pogody, ponieważ ta bywa w górach bardzo zmienna.
 2. Wybieraj tylko takie trasy, z którymi jesteś w stanie sobie poradzić. Nie przeceniaj swoich możliwości.
 3. Ubierz się "na cebulkę" czyli warstwowo. Nawet jeżeli na dole jest ciepło, to do plecaka schowaj rękawiczki, czapkę i kurtkę przeciwdeszczową. Obowiązkowe są też buty za kostkę na profilowanej podeszwie (trapery).
 4. Poinformuj bliskich lub znajomych dokąd idziesz i jaka będzie twoja dokładna trasa. Zapisz też telefony ratunkowe - GOPR/TOPR – 985 lub 601 100 300 i naładuj sprzęt do ew. komunikacji (np. komórkę i powerbank).
 5. Zawsze trzymaj się wyznaczonego szlaku. Nigdy nie wiesz, co może czekać cię w leśnej gęstwinie.
 6. Weź ze sobą zestaw ratunkowy, zawierający opatrunki, bandaże, środki przeciwbólowe, środek do dezynfekcji i aluminiową folię termiczną NRC.
 7. W twoim plecaku powinny się znaleźć też woda i coś do jedzenia, bez tego ani rusz.
 8. Na szlak wychodź w towarzystwie. Z drugą osobą zawsze będzie bezpieczniej.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM