Matura 2022. Co zabrać na maturę z matematyki? Bez tego nie wejdziesz na egzamin

Dziś, 05 maja, zaczyna się matura z matematyki. Przypominamy co zabrać na egzamin, żeby nie było problemów z wejściem na salę i rozwiązywaniem zadań. Do obowiązkowego egzaminu pisemnego z matematyki przystąpi blisko 290 tysięcy tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników oraz szkół branżowych II stopnia.

Maturzyści mają za sobą pierwszy dzień egzaminów maturalnych. Dziś (05.05.2022) podejdą do pisemnego egzaminu z matematyki. O której zaczyna się matura z matematyki? Według rozporządzenia MEN, sprawdzian rozpocznie się o godzinie 9:00.

Matura z matematyki – czas trwania egzaminu na poziomie podstawowym, zdawanego jako przedmiot obowiązkowy, to 170 minut. Egzamin ten składa się z trzech części:

  • zadań zamkniętych - do każdego pytania podane są cztery odpowiedzi, spośród których tylko jedna jest prawidłowa,
  • zadań otwartych wymagających krótkiej odpowiedzi wraz z krótkim uzasadnieniem,
  • zadań otwartych, w których należy udzielić jak najbardziej wyczerpującej odpowiedzi.

W sumie będzie można zdobyć 45 punktów.

Matura 2022: pamiętaj, bez tego nie wejdziesz na egzamin

Każdy uczeń podchodzący do egzaminu maturalnego musi mieć przy sobie każdego dnia dokument tożsamości: dowód osobisty albo paszport. Nie może to być legitymacja szkolna ani prawo jazdy, które wedle polskiego prawa nie są dokumentami potwierdzającymi tożsamość.

Warto o tym pamiętać, bo bez właściwego dokumentu maturzysta nie zostanie wpuszczony na salę egzaminacyjną.

Co zabrać na maturę z matematyki 2022 - przybory. Niektóre pomoce naukowe zapewnia szkoła

Przypominamy co wziąć na maturę z matematyki. Wybierając się na egzamin maturalny, każdy powinien pamiętać o zabraniu najważniejszych rzeczy. Maturzysta powinien mieć ze sobą:

  • długopis z czarnym wkładem (a najlepiej dwa - drugi jako zapasowy).
  • ołówek - warto go zabrać, choć nie można go używać do wypełniania arkusza maturalnego, a jedynie do szkiców,
  • linijkę,
  • cyrkiel,
  • prosty kalkulator – taki, który nie ma możliwości obliczania bardziej skomplikowanych algorytmów.

Szkoła musi zapewnić maturzystom dostęp do tablic matematycznych CKE (tablice matematyczne zawierają wybrane wzory matematyczne).

Podobne narzędzia (linijka, cyrkiel i kalkulator) maturzysta będzie mógł zabrać również na egzaminy z biologii, chemii, fizyki, astronomii i geografii. Kalkulator można też zabrać na sprawdzian z wiedzy o społeczeństwie czy z informatyki.

Oprócz tego maturzysta może mieć ze sobą butelkę wody (bez etykiety), chusteczki (bez opakowania). Nie można natomiast mieć ze sobą jedzenia ani innego napoju poza wodą.

Matura z matematyki. Ile trwa egzamin?

Egzamin maturalny z matematyki rozpoczyna się o godz. 9:00. Jest to egzamin na poziomie podstawowym (zdawanym jako przedmiot obowiązkowy) i trwa 170 minut. Matura z matematyki na poziomie rozszerzonym, zdawana 11 maja 2022 jako przedmiot dodatkowy, będzie trwała natomiast 180 minut.

TOK FM PREMIUM