Dofinansowanie do dekodera i telewizora DVB-T2. Sprawdź jak złożyć wniosek, by dostać pieniądze

W Polsce trwa proces zmiany sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, a zmiana polega na przejściu ze standardu DVB-T na DVB-T2/HEVC. Dla niektórych oznacza to konieczność wymiany odbiornika telewizyjnego.

Wprowadzany w Europie nowy standard telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC ma umożliwić odbiorcom dostęp do większej liczby bezpłatnych kanałów telewizyjnych oraz poprawę jakości obrazu i dźwięku. Związany jest również z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej. 

Zanim złożysz wniosek o dofinansowanie odbiornika cyfrowego sprawdź, czy wymiana jest konieczna

Osoby, które nie mają odbiornika telewizyjnego lub dekodera umożliwiającego oglądanie telewizji naziemnej w nowym standardzie, od marca mogą już składać wnioski o dofinansowanie do zakupu nowego sprzętu. Jak podaje strona Gov.pl, Polacy złożyli już ponad 140 tysięcy takich wniosków.

Przed złożeniem wniosku warto się jednak upewnić, czy znajdujący się w gospodarstwie domowym odbiornik telewizyjny lub dekoder nie jest już dostosowany do nowego standardu DVB-T2/HEVC. Jeśli telewizor lub dekoder został kupiony niedawno, najprawdopodobniej ma on właściwe parametry. Jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2? Konieczne informacje powinny być wyszczególnione w specyfikacji technicznej lub w instrukcji obsługi. Informacje można też uzyskać, wyszukując dane urządzenie w wyszukiwarce internetowej.

Wniosek o dofinansowanie zakupu dekodera lub telewizora; są dwie możliwości

Osoby składające wniosek na zakup dekodera DVB-T2/HEVC lub telewizora w tym standardzie mają do wyboru dwie możliwości:

  • złożenie wniosku o dofinansowanie do zakupu dekodera w kwocie 100 zł 
  • dopłata do zakupu telewizora w wysokości 250 zł.

Program dofinansowania trwa do 31 grudnia 2022 roku i do tego właśnie czasu należy złożyć właściwy wniosek o dofinansowanie na dekoder lub telewizor.

Dopłata do telewizora lub dekodera: to trzeba wiedzieć przy składaniu wniosku

Wniosek o dofinansowanie do dekodera lub telewizora może złożyć każdy – przyznanie takich środków nie jest zależne od wysokości dochodów osób pozostających w gospodarstwie domowym. 

Warto jednak wiedzieć, że na jedno gospodarstwo domowe – niezależnie od liczby osób, która się na nie składa – może zostać przyznane tylko jedno dofinansowanie. 

Formularz można wypełnić online lub osobiście w placówce Poczty Polskiej. Wzór wniosku o dofinansowanie dekodera lub TV znajduje się na stronie https://www.gov.pl/web/gov/zloz-wniosek-o-dofinansowanie-do-dekodera-dvbt2

Zmiana standardu DVB-T na DVB-T2/HEVC w Polsce nastąpi w czterech etapach. Sprawdź, do kiedy złożyć wniosek o 250 zł na telewizor

Przejście na nowy standard nadawania DVB-T2/HEVC odbędzie się w Polsce w czterech etapach:

  • od 28 marca 2022 r. zmiana nastąpiła w województwach dolnośląskim i lubuskim,
  • od 25 kwietnia 2022 r – w kujawsko-pomorskim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim,
  • od 23 maja 2022 r. – w łódzkim, małopolskim, opolskim, podkarpackim, śląskim, świętokrzyskim,
  • od 27 czerwca 2022 r. – w lubelskim, mazowieckim, podlaskim i warmińsko-mazurskim.

TOK FM PREMIUM