Strajk Polregio. Sprawdź, czy dojedziesz do pracy. W tych regionach odwołano najwięcej połączeń

Strajk Polregio, czyli największego pasażerskiego przewoźnika w Polsce oznacza ogromne utrudnienia dla pasażerów, z których część będzie miała problem z dotarciem do pracy, czy szkoły. Sprawdź, w których regionach odwołanych jest najwięcej połączeń.

Strajk kolejarzy - opóźnienia i odwołane pociągi

 W związku z konfliktem pomiędzy pracownikami a władzami spółki Polregio na 16 maja (poniedziałek) zapowiedziany jest strajk generalny. Utrudnienia na kolei  trwają jednak już od kilku tygodni. Ich powodem jest masowe pobieranie przez pracowników zwolnień lekarskich. Obecnie najtrudniejsza sytuacja jest w województwie łódzkim i lubelskim. 

Oto lista regionów, w których odwołano największą liczbę połączeń:

  • województwo łódzkie - odwołanych 18 połączeń 
  • województwo lubuskie - odwołane 3 połączenia
  • województwo lubelskie - odwołanych 8 połączeń
  • województwo dolnośląskie - odwołane 2 połączenia
  • województwo opolskie - odwołanych 6 połączeń

Najgorsza sytuacja była 21 kwietnia, kiedy jednego dnia na tory nie wyjechało prawie 1,9 tys. pociągów w całej Polsce. Codziennie odwoływanych jest kilkanaście do kilkudziesięciu połączeń na województwo.

Strajk Polregio - o co chodzi kolejarzom?

Konflikt pomiędzy pracownikami Polregio a władzami spółki trwa od października 2021 roku, kiedy to kolejarze zażądali podwyżek w wysokości 700 zł. 

Jak podaje portal pkb24.pl, zarząd zgadza się na podwyżki ale jedynie w wysokości 400 zł i dopiero od stycznia 2022 roku, bez wyrównania za ostatnie miesiące ubiegłego roku. Władze przewidziały także jednorazową gratyfikację w wysokości 500 zł. Warunkiem jest jednak zgoda marszałków wszystkich województw, którzy dokładają się do połączeń przewoźnika w swoich regionach. 

Zarząd Polregio twierdzi, że przyjęcie żądań pracowników kosztowałoby spółkę ok 124 mln zł i mogłoby doprowadzić do jej niewypłacalności

W związku z brakiem porozumienia, kolejarze zapowiadają na 16 maja (poniedziałek) strajk generalny. 

"W dniu dzisiejszym Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Polregio SA informuje, że z uwagi na brak jakichkolwiek propozycji ze strony właścicieli - Agencji Rozwoju Przemysłu, Konwentu Marszałków Województw RP jak i Zarządu Polregio oraz woli negocjacji rozwiązania problemu, w dniu 16.05. 2022 r. od godz. 0.01 we wszystkich zakładach spółki oprócz centrali zostanie przeprowadzony strajk generalny" - napisano w komunikacie wydanym 21 kwietnia

Prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce Leszek Miętek zaznaczył w rozmowie z PAP, że choć udział w strajku nie jest obowiązkowy, to przyłączenie się do niego zadeklarowało niemal 100% pracowników spółki

W związku z tym jestem przekonany, że wszyscy pracownicy do niego przystąpią, czego efektem będzie unieruchomienie całej spółki - powiedział.

Polregio - strajk największego pasażerskiego przewoźnika to problem z dotarciem do pracy i szkoły

Polregio to największy przewoźnik pasażerów w Polsce, a większościowym właścicielem spółki jest rządowa Agencja Rozwoju Przemysłu. 

W ciągu roku z usług Polregio korzysta blisko 72 mln pasażerów, a pociągi spółki zatrzymują się na ponad 1900 stacjach – podaje przewoźnik na swojej stronie internetowej. Spółka ma 27-proc. udział w rynku.

Jeśli 16 maja faktycznie dojdzie do strajku generalnego, zatrzymane zostaną pociągi Polregio w całym kraju. Szacuje się, że odwołanych może być około 1,8 tys. połączeń.

TOK FM PREMIUM