"Polska sięgnęła homofobicznego dna". Trzeci raz z rzędu nasz kraj na końcu ważnego rankingu

Jak wynika z opublikowanego właśnie rankingu ILGA Europe, Polska po raz trzeci z rzędu jest na ostatnim miejscu wśród krajów Unii Europejskiej. Bliżej nam do Rosji, Białorusi czy Azerbejdżanu niż do krajów zachodniej Europy.

W opiniotwórczym rankingu ILGA Europe, spośród krajów UE Polska zajęła znów ostatnie miejsce. "Polska sięgnęła homofobicznego dna" - alarmuje Kampania Przeciw Homofobii. W ciągu ostatnich pięciu lat nasz kraj wyłącznie spada w zestawieniu europejskich państw.

- Ranking mierzy poziom równouprawnienia osób LGBT w Europie. Polska - już po raz trzeci - znalazła się na haniebnym, ostatnim miejscu wśród krajów Unii. Oznacza to, że Polska jest krajem, którego prawodawstwo traktuje osoby LGBT+ najgorzej w całej unijnej wspólnocie - mówi Cecylia Jakubczak z KPH. - Na czele rankingu znalazła się Malta, a ostanie miejsca - już nie w UE, ale w całej Europie - należą do Białorusi, Rosji i Azerbejdżanu - dodaje. 

Aktywiści LGBT nie mają wątpliwości, że do zmiany sytuacji potrzebna jest zmiana kursu, obranego przez obecne polskie władze.  - Jeżeli nie chcemy być nazywani Rosją Unii Europejskiej, to musimy wywierać presję na naszą władzę, na polityków i polityczki, na rząd, aby ten podjął wreszcie działania zmierzające ku równouprawnieniu osób LGBT+ - podkreśla aktywistka.

Publikowany od 2009 roku ranking ILGA Europe nie bada postaw społecznych, a jedynie prawodawstwo oraz praktykę stosowania prawa wobec osób LGBT+. Specjalne punkty są przyznawane w siedmiu kategoriach, a ocenia się m.in. równość i zakaz dyskryminacji, przestępstwa z nienawiści oraz wolności obywatelskie. Maksymalnie można zdobyć 100 procent - Polska zdobyła zaledwie 13.

Zdaniem Cecylii Jakubczak, o ile Polska wypada na tle UE katastrofalnie, o tyle pozytywne zmiany widać np. w Ukrainie. - Można tam było zaobserwować, przed rozpoczęciem wojny, bardzo pozytywny trend w tym zakresie. Ukraina, przygotowując się do wejścia do Unii Europejskiej, postawiła na równouprawnienie osób LGBT+ - mówi działaczka KPH.

Ranking jasno pokazuje, że polskie prawo jest najbardziej homo- i transfobiczne. Kodeks karny nie chronił i nadal nie chroni osób LGBT+ przed nienawiścią i przemocą.

- Potrzebna jest wielka społeczna mobilizacja i presja na władze. Musimy pokazać, że chcemy równych praw dla całego polskiego społeczeństwa. Bez wyjątku i bez podziałów! - apeluje Kampania Przeciw Homofobii. 

TOK FM PREMIUM