Wypłaty 500 plus od czerwca na nowych zasadach. Znamy terminy przelewów

Od 1 czerwca nastąpią zmiany w terminach wypłat świadczenia 500 plus. Sprawdź, kiedy możesz spodziewać się wpływu na konto środków z programu "Rodzina 500 plus".

Wypłaty 500 plus - w czerwcu sporo się zmieni

Od 1 czerwca w życie wchodzą zmiany zaplanowane przez nowelizację ustawy dotyczącej programu "Rodzina 500 plus". Od tego miesiąca wypłatą środków zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W związku z tym zmianie ulegną terminy wypłat świadczenia. Jak podaje portal Spotted Lublin, przelewy będą realizowane kilka razy w miesiącu. Każdy rodzic będzie miał ustalony konkretny termin płatności:

- Będzie to: 4, 7, 9, 14, 18 albo 20 dzień miesiąca. Gdy termin wypada w dzień wolny od pracy, to przelew realizujemy odpowiednio wcześniej. Termin płatności to jest dzień, kiedy środki muszą już być na koncie - tłumaczy Małgorzata Korba Rzeczniczka ZUS w województwie lubelskim

Przydział terminu płatności nastąpi automatycznie. Aby sprawdzić, jakiego dnia nastąpi przelew, należy wejść do Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) i zajrzeć do zakładki "wypłaty i zwroty"

Do kiedy składać wniosek o 500 plus? Im szybciej to zrobisz, tym szybciej dostaniesz pieniądze

Aktualny okres świadczeniowy programu "Rodzina 500 plus" kończy się z końcem maja. Kolejny będzie trwał od 1 czerwca 2022 roku do 31 maja 2023 roku. 

Aby zachować ciągłość wypłat, wniosek na nowy okres rozliczeniowy należało złożyć do końca kwietnia. Rodzice, którzy przegapili ten termin, mogą to jeszcze nadrobić, muszą jednak liczyć się z tym, że na środki trzeba będzie poczekać.

Jeśli wniosek zostanie złożony między 1 a 30 maja, wypłata 500 plus za czerwiec i lipiec nastąpi do 31 lipca 2022 roku. 

W przypadku wniosków złożonych od 1 do 30 czerwca, wypłata świadczenia za czerwiec, lipiec i sierpień nastąpi do 31 sierpnia 2022 roku.

Osobom, które złożą wniosek po 30 czerwca, świadczenie 500 plus zostanie przyznane od miesiąca złożenia wniosku (w takim przypadku nie będzie można liczyć na wyrównanie za zaległe miesiące) 

Jak złożyć wniosek o 500 plus? Możliwa jest tylko jedna forma

Od 2022 roku wniosek o 500 plus można złożyć wyłącznie zdalnie, za pomocą jednej z trzech platform:

  • empatia 
  • bankowość elektroniczna
  • Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Empatia 500 plus - by złożyć wniosek należy wejść na stronę empatia.mpips.gov.pl i zalogować się w zakładce eWnioski przez Profil Zaufany bądź podpis kwalifikowany

Wniosek 500 plus 2022 przez bank - Instrukcje postępowania w przypadku wnioskowania przez bank znajdziemy na stronach poszczególnych instytucji. 

PUE ZUS 500 plus -  logowanie do Platformy Usług Elektronicznych ZUS dostępne jest za pomocą Profilu Zaufanego, elektronicznego podpisu kwalifikowanego, bankowości elektronicznej bądź za pomocą loginu i hasła PUE

TOK FM PREMIUM