Program Moje ciepło 2022 - kto może skorzystać? Gdzie złożyć wniosek? Do rozdania aż 600 mln zł

Dofinansowanie do pompy ciepła 2022 to dotacja do 30 proc. kosztów kwalifikowanych w zależności od rodzaju zastosowanej w domu pompy ciepła. Nie jest uzależnione od dochodów osoby starającej się wsparcie. Wnioski można składać do 2026 r.

Program Moje ciepło 2022.  NFOŚiGW uruchomił program wart 600 mln zł

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchomił program dopłat do montażu i zakupu pomp ciepła "Moje ciepło" o wartości 600 mln złotych. O wsparcie finansowe mogą wystąpić właściciele nowych domów jednorodzinnych.

- Jest to kolejne narzędzie wsparcia działań dla klientów indywidualnych, w którym chodzi o to, by domy były zeroemisyjne. Uzupełnia programy, które wcześniej były realizowane. Chodzi o to by w budynkach uzyskać zmniejszenie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną – zaznaczył prezes NFOŚiGW Przemysław Ligenza. 

Moje ciepło 2022: od kiedy można się starać o dofinansowanie?

Program dofinansowania "Moje ciepło" ruszył w piątek 29 kwietnia 2022 roku, a środki pochodzą z Funduszu Modernizacyjnego. Nabór wniosków jest prowadzony w trybie ciągłym aż do wyczerpania dedykowanej puli w wysokości 600 mln złotych i potrwa do końca 2026 roku.

Program "Moje ciepło" 2022 – wniosek można wypełnić w internecie

W programie "Moje ciepło" wniosek można złożyć do NFOŚiGW w terminie od 29 kwietnia 2022 r. do 31 grudnia 2026 roku lub do wyczerpania dedykowanej puli środków w wysokości 600 mln złotych.

Wszystkie informacje, jak również wniosek do wypełnienia znajdziemy na stronie Mojecieplo.gov.pl.

Moje Ciepło 2022. Warunki są korzystniejsze, niż w przypadku "Czystego Powietrza"

Wsparcie, które jest udzielane w ramach programu "Moje ciepło" 2022, to dotacja do 30 proc. kosztów kwalifikowanych w zależności od rodzaju zastosowanej w domu pompy ciepła: 

  • w przypadku powietrznej pompy ciepła będzie to maksymalnie 7 000 złotych,
  • w przypadku gruntowej pompy ciepła dofinansowanie wynosi maks. 21 000 złotych.

Co istotne, dofinansowanie do pompy ciepła 2022 nie będzie, tak jak w przypadku "Czystego Powietrza" uzależnione od dochodów osoby starającej się wsparcie. Uwzględnia się za to Kartę Dużej Rodziny, która podnosi poziom dotacji, zwiększając ją z 30 do 45 proc. wysokość kosztów kwalifikowanych podlegających zwrotowi.

NFOŚiGW: "Moje ciepło" dotyczy tylko nowo budowanych domów. Jest jednak jeden wyjątek

W programie "Moje ciepło" ma obowiązywać zasada: najpierw inwestycja, potem wypłata. Oznacza to, że beneficjentami są właściciele bądź współwłaściciele jednorodzinnych domów, które są zupełnie nowe. 

Jak tłumaczy NFOŚiGW – za nowy budynek mieszkalny uznaje się taki, w przypadku którego w dniu ubiegania się o dofinansowanie do pompy ciepła 2022 nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy lub nie złożono wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie domu.

Jest jednak wyjątek od tej reguły: o dofinansowanie do pompy ciepła mogą się starać również właściciele domów jednorodzinnych, w odniesieniu do których złożono już zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wniosek o pozwolenie na użytkowanie. Warunkiem jest to, że nie nastąpiło to wcześniej niż 1 stycznia 2021 r.

TOK FM PREMIUM