Mieszkanie bez wkładu własnego. Ważne zmiany w programie. Sprawdź czy na nich skorzystasz

Program "Mieszkanie bez wkładu własnego" rusza pod koniec maja 2022 i jest skierowany dla osób bez mieszkania oraz rodzin chcących kupić większe mieszkanie. Gwarantowany przez bank wkład wyniesie do 20 procent wartości nieruchomości - ale nie więcej.

Mieszkanie bez wkładu własnego: do skierowany jest program? 

"Mieszkanie bez wkładu własnego" to program, który ma na celu zwiększenie dostępności finansowania własnego mieszkania. 

Z programu, który ruszy już 26 maja 2022, mogą skorzystać zarówno osoby samotne, jak również pary, małżeństwa i rodziny z dziećmi. Skierowany jest do wszystkich osób, które chcą kupić pierwsze mieszkanie, a także do rodzin, które chcą kupić większe lokum: jak podaje Ministerstwo Rozwoju i Infrastruktury, rodziny z dwójką dzieci mogą zachować posiadane już mieszkanie o powierzchni do 50 m2, z trójką dzieci – do 75 m2 i do 90 m2, gdy dzieci jest czworo - korzystając jednocześnie z możliwości zakupu drugiego, większego lokum.

Mieszkanie bez wkładu własnego" – BGK zagwarantuje częściową kwotę spłacanego kredytu

Zgodnie z ustawą, państwo za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego będzie gwarantować do 20% kwoty kredytu, lecz nie więcej niż 100 tysięcy złotych, przez okres minimalnie 15 lat. 

- Banki aktualnie podpisują umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Kilka będzie już gotowych na wejściu, czyli 27 maja. (...) Liczymy, że wszystkie czy też prawie wszystkie banki będą w tym programie, bo to jest przecież dla nich szansa na zwiększenie wolumenu zawieranych umów kredytowych – powiedział minister rozwoju I technologii Waldemar Buda.

Spłata rodzinna w ramach "Mieszkania bez wkładu własnego"

BGK ma też jednorazowo spłacać część gwarantowanego kredytu mieszkaniowego w związku z urodzeniem się dziecka, w ramach tzw. spłaty rodzinnej. Wyniesie ona:

  • 20 000 złotych w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego o drugie dziecko,
  • 60 000 złotych w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego o trzecie/kolejne dziecko.

"Mieszkanie bez wkładu własnego" – będą ważne zmiany w programie 

Jak wynika z obliczeń rządu, coraz mniej osób w Polsce może sobie pozwolić na wzięcie kredytu mieszkaniowego – jeszcze rok temu do pomocy rządowej zakwalifikowało się 50 tysięcy osób. Dzisiaj jest to 30 tysięcy. 

Z tego powodu rząd zapowiedział zmiany, które mają uelastycznić program "Moje mieszkanie bez wkładu własnego". Te zmiany mają polegać m.in. na:

  • umożliwieniu wniesienia większego wkładu własnego: zaproponowano zmianę polegającą na usunięciu minimalnej wysokości gwarancji rządowej, która obecnie wynosi 10% wartości nieruchomości,
  • urealnieniu wskaźników, które pozwalają na zakwalifikowanie dane mieszkanie do programu: jak podaje Gazetaprawna.pl, oznaczać to będzie podniesienie limitu ceny za 1 mkw mieszkania dla mieszkań dostępnych w programie o 0,1 wartości wskaźnika odtworzeniowego lokalu, z 1,3 do 1,4 na rynku pierwotnym oraz z 1,2 do 1,3 na rynku wtórnym,
  • wprowadzeniu od 2023 r. możliwości skorzystania z programu przy wkładzie własnym w wysokości 25 proc., ale pod warunkiem, że kredyt będzie miał stałą stopę oprocentowania. 

TOK FM PREMIUM