Kiedy wybory w Polsce? Opozycja szykuje się na wcześniejszy termin

Partie opozycyjne oraz samorządowcy z całego kraju podpiszą porozumienie o współpracy jeszcze przed wakacjami. Wszystko przez pomysły PiS i Jarosława Kaczyńskego dotyczące przyspieszonych wyborów 2023.

Rozmowy koalicyjne opozycji rządowej ze środowiskami samorządowymi miały trwać do wakacji, jednak – jak podała "Wyborcza" –  jej dziennikarze dowiedzieli się nieoficjalnie, iż podpisanie porozumienia ma nastąpić już w środę 25 maja 2022 r. Wszystko przez pomysły PiS i Jarosława Kaczyńskiego dotyczące przyspieszonych wyborów parlamentarnych.  

Opozycja szykuje się na wcześniejsze wybory do Sejmu. To krok ku zjednoczeniu opozycji?

Informacje "Wyborczej" o planach podpisania porozumienia opozycji ze środowiskami samorządowymi potwierdził m.in. szef klubu senatorów KO Marcin Bosacki. Donald Tusk zapowiadał takie rozwiązanie już 4 maja 2022.

- Mam wielkie wsparcie w ruchu samorządowym "TAK! Dla Polski" - to są dziesiątki, jeśli nie setki postaci, od wójta gminy po prezydentów największych miast. Oni są gotowi zaangażować się i wesprzeć ideę jednej szerokiej listy oraz wesprzeć nas także w wyborach – podkreślał Donald Tusk (PO) 4 maja 2022.

Wybory 2023 i wspólne listy wyborcze opozycji: jedna czy dwie?

Jak podaje PAP, z opublikowanego w pierwszej połowie maja 2022 sondażu Ipsos przygotowanego dla dla portalu oko.press wynika, że gdyby cała prodemokratyczna opozycja pięciu partii – czyli Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Lewicy, Polski 2050 i Porozumienia Jarosława Gowina – utworzyła jedną wspólną listę, to taka koalicja zdobyłaby 50% poparcia wyborczego. 

Jednak niektórzy politycy opozycji uważają, że sensowne byłoby stworzenie dwóch list wyborczych:  centrolewicowej i centroprawicowej. Mówił o tym w rozmowie z PAP Lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz:

- Propozycja jednej listy to jest może duża partia na opozycji, ale na pewno nie zwycięstwo – stwierdził polityk PSL dodając, że skłania się ku współpracy z Polską 2050, natomiast Platformie Obywatelskiej – jego zdaniem – bliżej jest do Lewicy.

W podobnym tonie wypowiada się szef Porozumienia 2050, Szymon Hołownia. Z kolei szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski mówił, że jego ugrupowanie nie wyklucza żadnego scenariusza wyborczego, a ostateczne decyzje zostaną podjęte przed wakacjami 2023 roku. 

Kiedy wybory w Polsce? Szybszy termin jest realnym scenariuszem

Kolejne wybory parlamentarne powinny, zgodnie z kalendarzem wyborczym, odbyć się jesienią 2023 roku. Jednak coraz częściej mówi się o przyśpieszonym terminie. 

Jak poinformował "Super Express", Prawo i Sprawiedliwość chce, aby wybory do Sejmu odbyły się już wiosną 2023. 

– Prezydent może m.in. skrócić kadencję Sejmu w razie nieuchwalenia ustawy budżetowej przez parlamentarną większość, a nasza koalicja wisi na włosku już teraz. Dlatego plan jest taki, że idziemy na wiosnę 2023 r. na wybory, a wcześniej tłumaczymy Polakom powody takiej decyzji i narzucamy odpowiednią narrację. Teraz, w czasie wojny, Polacy nie zrozumieliby forsowania przez nas wyborów – powiedział "Super Expressowi" jeden z polityków PiS, który nie chciał ujawnić tożsamości.

Kiedy wybory samorządowe 2023 w Polsce? Są nieoficjalne informacje

Planowo wybory samorządowe 2023 powinny się odbyć - podobnie jak wybory parlamentarne - jesienią 2023 roku. Jednak, jak podaje "Wprost" w artykule opublikowanym w poniedziałek 16 maja 2022, wśród posłów PiS krąży informacja, iż zostaną one przesunięte o rok. 

- Jeszcze nic nie jest przesądzone, decyzja polityczna nie zapadła – zastrzega się poseł PiS ale przyznaje, że są przymiarki do takiego rozwiązania.

Jarosław Kaczyński zaprzeczył doniesieniom o planowaniu wcześniejszych wyborów podczas spotkania szefów Zjednoczonej Prawicy, które odbyło się we wtorek 17 maja 2022. 

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM