Vinted czy OLX? Sprawdź na której platformie lepiej sprzedawać zalegające rzeczy. Opinie użytkowników

Największymi konkurentami w sieci na rynku second hand są OLX i Vinted. Co je wyróżnia? Gdzie lepiej sprzedać nienoszone ubrania a gdzie używany samochód? Sprawdziliśmy co doceniają użytkownicy.

W Polsce nie brakuje serwisów sprzedażowych z rzeczami z drugiej ręki, takich jak OLX, Vinted, Allegro, sprzedajemy.pl czy gratka. Jednak o palmę pierwszeństwa walczą tylko dwa: OLX i Vinted.

OLX ma nie tylko dłuższą tradycję. Vinted tego nie sprzedaje

Południowoafrykański serwis OLX w Polsce jest częścią zatrudniającej ponad 500 osób Grupy OLX, którą tworzy wraz z serwisami Otomoto, Otodom oraz Fixly. Serwis ogłoszeniowy pod marką OLX działa w Polsce od 2014 roku. Wywodzi się z serwisu tablica.pl, który ówcześnie należał do Grupy Allegro.

Użytkownicy serwisu OLX mają do dyspozycji 15 głównych kategorii: Motoryzacja, Nieruchomości, Praca, Dom i Ogród, Elektronika, Usługi i Firmy, Moda, Rolnictwo, Zwierzęta, Dla Dzieci, Sport i Hobby, Muzyka i Edukacja, Ślub i Wesele, a także Oddam za darmo oraz Zamienię.

Dlatego sprzedamy na olx samochody osobowe używane, których nie można wystawić na Vinted, podobnie mieszkania czy sprzęt sportowy. Z kolei Vinted specjalizuje się w sprzedaży ubrań, choć na nowej platformie, którą właśnie uruchomił zwiększona zostanie liczba kategorii - dodano nowe działy, takie jak Dom, Rozrywka i Zwierzęta.

Vinted jest przejrzysty, choć ma wiele funkcji. Zobacz jakie!

Serwis Vinted w 2008 roku stworzyli Litwini: Milda Mitkute i Justas Janauskas. Jak to działa? Strona internetowa i aplikacja mobilna Vinted umożliwia osobom prywatnym sprzedaż i wymianę używanej odzieży, której już nie noszą. Serwis pobiera prowizję od kupującego w momencie opłacenia zakupu. Należność za zamówienie trafia do sprzedającego przy pomocy tzw. portfela). Możliwe jest również opłacenie zakupu przez konto bankowe czy np. Blika. Pobierane są także opłaty za lepszą ekspozycję, oraz za ubezpieczenie sprzedaży lub kupna. W razie sporu gwarantowany jest zwrot kosztów zakupu. Vinted nie ma też ograniczeń w emisji ogłoszeń - na OLX wygasają po 30-dniach.

 Vinted bardziej przyjazny i spersonalizowany. A takie zalety ma OLX

Internauci też szybko wychwycili różnice między serwisami i dzielą się w sieci swoimi spostrzeżeniami."Olx - idea dobra, ale tu ciuchów ludzie nie kupują, raczej inne rzeczy" - pisze jedna z internautek. Zdaniem innej "Vinted - świetnie pomyślany portal, ciuchy sie sprzedają, ale ceny muszą być bardzo niskie: bluzka 10 zł, spodnie 20 zł, płaszcz 40 zł. Powyżej tego nie sprzedasz" - przekonuje.

"Nie zgadzam się z tymi cenami. Moja córka - nastolatka i jej koleżanki „bawią się" w Vinted. Kupują mnóstwo ciuchów, założą 1-3 razy i odsprzedają w tej samej cenie lub drożej. Zazwyczaj bluzka kosztuje 30-60 zł, spodnie 80-150 zł, płaszczy nie kupują" - odpowiada jej inna.

"Zależy pewnie od tego jakie ciuchy. Jeżeli fajne, w świetnym stanie i z dobrych materiałów to wystawiaj na Vinted. Jeżeli znoszona Zara/H&M sprzed trzech sezonów to wrzuć do kontenera" - radzi kolejna użytkowniczka serwisu.

"Muszę przyznać, że mają lepsze formularze do wypełnienia w przypadku sprzedaży ubrań. Możemy wybrać tam rozmiar, markę, gamę kolorystyczną, co od razu pojawia się w miniaturce ogłoszenia, która jest wyświetlana innym użytkownikom serwisu" - zachwala Vinted inna internautka.

Stary Vinted a nowy. Tu zaszła zmiana!

W połowie maja stare Vinted przeszło na nową platformę Vinted. Stare konto zniknie, gdy serwis zostanie ostatecznie zamknięty 20 czerwca. Do 20 maja użytkownicy mogą przenieść swój profil oraz wypłacić pieniądze z portfela Vinted. Po 20 maja, użytkownicy będą mogli korzystać z konta na starej platformie tylko w celu wypłacenia środków lub poproszenia firmę o pomoc. Portal w nowej wersji otwiera nowe możliwości: w tym zakupy i sprzedaż przedmiotów z drugiej ręki także użytkownikom z Czech, Słowacji i Litwy.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM