Pogoda na weekend: gwałtowne załamanie pogody. Oto, co nas czeka!

Czwartek i piątek zaskoczyły nas prawdziwie letnimi temperaturami, ale nie na długo. W sobotę czeka nas gwałtowne załamanie pogody - wystąpi silny wiatr i burze. Zobacz, które regiony są najbardziej zagrożone nawałnicami!

Załamanie pogody. Oto winowajca gwałtownej zmiany

Po pogodnej końcówce tygodnia, w nocy z czwartku na piątek pogodny wyż znad wschodnich Bałkanów odpuści i odejdzie nad Morze Czarne i południową Rosję. Natomiast niż znad krajów bałtyckich będzie zmierzać nad zachodnią Rosję. Towarzyszyć temu będą fronty atmosferyczne, które zahaczą o Polskę i przyniosą zmianę pogody. W piątek dojdzie do zderzenia wilgotnego chłodu skandynawskiego z południowym ciepłem, wywołując w prawie całym kraju gwałtowne burze z ulewnym deszczem i silnym wiatrem. Możliwe są lokalne nawałnice z opadami gradu. Ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia IMGW wydało dla niemal całej Polski.

Gwałtowne zmiany pogody. Gdzie wystąpią burze i nawałnice?

Jak podaje IMGW, po bardzo ciepłym piątku z temperaturą do 28°C, w nocy z piątku na sobotę spodziewamy się gwałtownych burz z silnym deszczem i porywami wiatru do 85 km/h, a lokalnie nawet 100 km/h. W sobotę i niedzielę będzie znacznie chłodniej, więcej chmur i opady deszczu prawie na całym obszarze kraju.

Prognoza gwałtownych zjawisk atmosferycznych dotyczy np. województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego, gdzie wystąpią przelotne opady deszczu i burze, miejscami z gradem. Wiatr będzie umiarkowany, porywisty, zachodni i północno-zachodni. W trakcie burz porywy do 75 km/h. Podobnie wyglądają przewidywania dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego - opady deszczu, miejscami burze, możliwy grad. Wiatr umiarkowany, zachodni, w czasie burz w porywach do 75 km/h. Zmienny i silny wiatr prognozowany jest też m.in. dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

Załamanie pogody i alert RCB. Zobacz jak się chronić

W takich sytuacjach uruchamiany jest alert RCB, SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu otrzymują na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Mieszkańcy zagrożonych wichurami regionów otrzymali na swoje telefony alert o treści: "Uwaga. Dziś i jutro (20/21.05) silny wiatr i burze. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr". Co jeszcze warto zrobić, by uniknąć skutków załamania pogody?

  • Śledźmy na bieżąco prognozę pogody i nie lekceważmy alertów pogodowych.
  • Jeśli zapowiadane są wichury, zabezpieczmy swój dobytek, okna i drzwi i zostańmy w domu.
  • Usuńmy sprzed domu i z parapetów wszystkie wolno stojące przedmioty.
  • Nie parkujmy auta w pobliżu drzew ani słupów.
  • Jeśli musimy wyjść, unikajmy przebywania w pobliżu drzew.
  • Jeśli wybieramy się nad wodę w weekend pamiętajmy, by nie pozostawać w wodzie ani na wodzie w czasie burzy - maszty i łódki na tafli wody przyciągają pioruny.
  • W razie braku prądu miejmy pod ręką latarkę lub inne źródło światła. Warto naładować komórki i power banki zawczasu.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM