Jak dorobić i nie stracić świadczeń przedemerytalnych? ZUS podał nowe limity

Osoby pobierające świadczenia przedemerytalne powinny pamiętać, że nie mogą dorobić więcej niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - inaczej wypłata ich świadczeń będzie niepełna, a nawet zawieszona. Zakład podał nowe wyliczenia na najbliższy kwartał.

Jak nie stracić świadczenia przedemerytalnego? Dobrze policz swój dodatkowy przychód 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że osoby pobierające świadczenia przedemerytalne mogą dorabiać do tych świadczeń jedynie do określonego limitu. Jego przekroczenie oznaczać będzie zmniejszenie, a nawet zawieszenie świadczenia przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

– Żeby ZUS nie wstrzymał wypłaty świadczenia, dodatkowy miesięczny przychód nie powinien być wyższy niż 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli 8105,80 zł brutto. A jeśli uzyskamy przychód w granicach od 4364,70 zł brutto do 8105,80 zł brutto, to ZUS może zmniejszyć wypłacane świadczenie o kwotę przekroczenia, jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia – wyjaśnił rzecznik zakładu Paweł Żebrowski w komunikacie opublikowanym przez PAP.

Grozi ci utrata świadczeń przedemerytalnych? Zmiana formy umowy nie pomoże

Przykład takich wyliczeń dotyczących dorabiania do świadczeń przedemerytalnych przedstawił Business Insider Polska: osoba, która ma 58 lat i pobiera comiesięczne nauczycielskie świadczenie kompensacyjne w wysokości 2500 złotych brutto, pracuje dodatkowo na pełnym etacie, pobierając co miesiąc 4500 złotych brutto.

Wedle wyliczeń, taka osoba przekracza limit 70% dodatkowego wynagrodzenia o 135, 30 zł i o tyle właśnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmniejszy jej świadczenie przedemerytalne. Gdyby zaś co miesiąc dorabiała 8500 złotych brutto, utraciłaby swoje świadczenia z ZUS. 

Warto pamiętać, że w takiej sytuacji nie pomoże zmiana formy współpracy, np. na umowę agencyjną lub o dzieło. 

- Wyjściem nie jest zmiana rodzaju umowy, ponieważ istnieje obowiązek niezwłocznego zawiadomienia ZUS-u o podjęciu pracy zarobkowej oraz o wysokości przychodu, niezależnie od formy umowy, jaką związany jest pracujący emeryt – powiedziała w rozmowie Business Insider Polska Monika Smulewicz z departamentu outsourcingu w Grant Thornton.

Limity dorabiania do świadczeń przedemerytalnych są aktualizowane co kwartał. Kolejne zmiany już we wrześniu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał, że limity dorabiania do świadczeń zmieniają się co trzy miesiące.

- Ich przekroczenie może spowodować, że ZUS zmniejszy lub zawiesi wypłatę świadczenia, dlatego powinni je śledzić emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz renciści – przestrzegał rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski.

Obowiązujące obecnie kwoty przychodu będą ważne od początku czerwca do końca sierpnia 2022 roku. W porównaniu z poprzednim kwartałem są nieco wyższe (najniższy próg bezpiecznego dorabiania jest wyższy o ponad 168 zł brutto) ze względu na wzrost przeciętnego wynagrodzenia w Polsce za pierwszy kwartał tego roku.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM