Śmierć Mai Lidii Kossakowskiej pod lupą prokuratury. Znana pisarka zginęła w pożarze

Pierwsza dama polskiej fantastyki zginęła w pożarze, który wybuchł w domku letniskowym pod Warszawą. Jak poinformowała PAP Rzeczniczka Prasowa Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie Katarzyna Skrzeczkowska, prokuratura zleciła sekcję zwłok pisarki.

Maja Lidia Kossakowska spłonęła w pożarze

Znana pisarka fantasy zginęła w pożarze domu na działce w Starych Załubicach (gmina Radzymin). Zwęglone ciało Kossakowskiej znaleźli strażacy po ugaszeniu pożaru domu letniskowego przy ulicy Mazowieckiej.

Strażacy zostali wezwani do płonącego budynku w nocy z niedzieli na poniedziałek ok. godz. 2:30. Mężczyzna, który znajdował się przy budynku i podał się za męża Kossakowskiej, powiedział strażakom, że jego żona jest w środku płonącego domu.

- Niestety z uwagi na sytuację pożarową nie dało się jej ewakuować. Po stłumieniu płomieni strażacy znaleźli zwęglone ciało na pogorzelisku – powiedział PAP zastępca oficera prasowego Komendanta Powiatowego PSP w Wołominie st. kpt. Sławomir Balcerak.

Nocą wyszedł z budynku, żona została w środku. Zeznania męża Kossakowskiej

Według informacji ze śledztwa, do których dotarła PAP, mąż Mai Lidii Kossakowskiej zeznał, że kiedy nocą wyszedł z domu, jego małżonka spała w pokoju na piętrze budynku. Po chwili zauważył wydobywający się z niego dym oraz płomienie. Mówił policji, że chciał ratować małżonkę, lecz płomienie i zadymienie były tak duże, iż uniemożliwiły mu wejście do środka.

Dom letniskowy był konstrukcji drewnianej i znajdował się w nim kominek.

Śmierć Mai Lidii Kossakowskiej – prokuratura poszukuje świadków zdarzenia

Po pożarze na miejscu oględziny przeprowadził biegły z zakresu pożarnictwa. Jego opinia zostanie wykorzystana w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Wołominie. Dochodzenie jest prowadzone w sprawie, z art. 163 dotyczącego spowodowania pożaru, w wyniku którego zostało sprowadzone zagrożenie zdrowia i/lub życia.

Prokuratura poszukuje teraz świadków zdarzenia, aby ustalić jednoznacznie fakty dotyczące pożaru.

Kim była Maja Lidia Kossakowska?

Maja Lidia Kossakowska (właśc. Maja Lidia Korwin-Kossakowska-Grzędowicz) urodziła się 27 lutego 1972 w Warszawie. Z wykształcenia była archeologiem, a z zawodu – pisarką fantasy i dziennikarką. Malowała też obrazy. Była jedną z tytularnych właścicieli pałacu Kossakowskich.

Ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim (studiowała archeologię śródziemnomorską). Miała też tytuł plastyka – wystawiennika, który otrzymała w Liceum Sztuk Plastycznych. Już na studiach myślała o pisarstwie – swoje studia wybrała uważając, że w przyszłości pomogą jej w pisaniu fantastyki.

Kossakowską nazywano "pierwszą damą polskiej fantastyki". Była dwukrotną laureatką Nagrody Zajdla – to coroczna nagroda przyznawana przez miłośników fantastyki autorom najlepszych polskich utworów literackich z tej dziedziny. Do tej najważniejszej w świecie fantastyki literackiej nagrody nominowano ją aż osiem razy. Nagrodę Zajdla Maja Lidia Kossakowska otrzymała w 2007 roku za opowiadanie "Smok tańczy dla Chung Fonga", jak również w 2012 za powieść "Grillbar Galaktyka".

Jej mąż Jarosław Grzędowicz również jest pisarzem tworzącym fantastykę.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM