Długi weekend czerwcowy w Polsce - też się tam wybierasz? Te miejsca będą oblegane

Zanim na dobre rozpoczną się wakacje, przed nami kolejny długi weekend. Tak zwana czerwcówka to zaledwie cztery dni, ale Polacy mają co do niej wyjazdowe plany. Zobacz, jakie kierunki cieszą się największym zainteresowaniem.

Długi weekend w czerwcu 2022. Kiedy wypada tzw "czerwcówka"? 

Długi weekend w czerwcu związany jest z Bożym Ciałem. Jest to święto ruchome, które wypada 60 dni po Wielkanocy. W Polsce dzień ten jest wolnym od pracy i szkoły. Ponieważ Boże Ciało zawsze wypada w czwartek, wystarczy wziąć jeden dzień urlopu (w 2022 roku - piątek 17 czerwca), by cieszyć się czterodniowym weekendem. Nic więc dziwnego, że tegoroczna "czerwcówka" cieszy się dużym zainteresowaniem Polaków, którzy chętnie dokonują rezerwacji noclegów w kraj.

Czerwcówka w Polsce. Które miejsca w kraju będą oblegane w Boże Ciało?

Jak wynika z danych serwisu nocowanie.pl, regionem który cieszy się największym zainteresowaniem w długi czerwcowy weekend jest Pomorze. Co ciekawe, Polacy wcale nie chcą odwiedzić Trójmiasta, a raczej miejscowości z Pomorza Zachodniego. 

5 najczęściej wybieranych regionów Polski na długi weekend w czerwcu: 

 1. Pomorze - 25 proc.;
 2. Pomorze Zachodnie - 20 proc.;
 3. Małopolskie - 15 proc.;
 4. Dolny Śląsk - 13 proc.;
 5. Podkarpacie - 8,5 proc..

Nieco inaczej wygląda ranking miast, które planujemy odwiedzić w Boże Ciało. W zestawieniu tym prowadzi Zakopane, którym interesuje się obecnie 4,3 proc. turystów. W dalszej kolejności są: Karpacz (4 proc. zapytań), Poznań (3,5 proc.), Krynica Morska (2,5 proc.), a także Szczawnica (2 proc.).  

Najpopularniejsze miejscowości na Boże Ciało 2022  (dane z 18 maja 2022 roku):

 1. Władysławowo,
 2. Łeba,
 3. Sarbinowo,
 4. Jastarnia,
 5. Kołobrzeg,
 6. Zakopane,
 7. Gdańsk,
 8. Krynica Morska,
 9. Kraków,
 10. Pobierowo.

Długi czerwcowy weekend droższy niż majówka. Ile wydamy na czerwcówkę? 

Jak szacują eksperci serwisu nocowanie.pl, na długi weekend w czerwcu Polacy wydadzą więcej pieniędzy niż na majówkę. 

Na podstawie wysokości opłaconych dotychczas zaliczek, oszacowano, że średni koszt podróżowania wzrósł o ponad 250 zł, co daje aktualnie kwotę 1136 zł za wyjazd. Czyli w przeliczeniu na osobę, będzie to około 88 zł (wzrost o sześć złotych w porównaniu do majówki). 

Portal nocowanie.pl zaznacza, że liczba osób, które planują wyjazd na długi weekend czerwcowy, wynosi już teraz ponad 61 tys. i jest o 46 proc. większa niż rok temu oraz aż o 30 proc. większa niż w analogicznym okresie przed długim weekendem majowym. 

TOK FM PREMIUM