Z papieskiego pastorału na pomniku Jana Pawła II w Wadowicach trysnęła woda. Czy to cud? Wielu w to wierzy

Poruszenie wśród mieszkańców i turystów odwiedzających Wadowice, rodzinne miasto papieża Jana Pawła II wywołała woda, która tryska z papieskiego pastorału na jego pomniku przy miejscowej bazylice. Dzięki obrotnym lokalnym kupcom "wodę papieską" można kupić. Za butelkę trzeba słono zapłacić, ale chętnych nie brakuje.

W Wadowicach, z pastorału papieskiego zaczęła tryskać woda. Jedni wierzą w jej nadprzyrodzoną moc, inni zbijają na niej majątek 

Z zakończonego krzyżem pastorału Jana Pawła II na pomniku, który od 13 lat stoi przy bazylice w Wadowicach, kilka dni temu zaczęła tryskać woda. Ludzie, wierząc że to cud, zaczęli ją zbierać i obmywają nią sobie ręce lub twarz. Ufają bowiem, że ma właściwości uzdrawiające. Nietypowe zjawisko wykorzystali również miejscowi kupcy. Zbierają wodę i sprzedają ją jako „wodę papieską", która popularnością ma przebić nawet słynne kremówki. Miejscowi handlarze za ponad litrową butelkę z "papieską wodą" żądają 50 zł. Chętnych, mimo tak wysokiej ceny, nie brakuje.

 "Woda papieska". "Cud" w Wadowicach? Raczej promocja

Tymczasem woda, która płynie od ubiegłej środy, jest tylko działaniem urzędników i ich nowym pomysłem na promocję miasta. Miała na celu uatrakcyjnienie pomnika Jana Pawła II. Jednak wadowickie media donoszą, że jej wypływanie z pastorału niektórzy nazwali "cudem". Zmiana przy pastorale na pomniku została bowiem zauważona w środę 25 maja, czyli w dzień 41. rocznicy wyboru polskiego kardynała Karola Wojtyły na papieża.

Jak wygląda pastorał? Nie tylko papież go używa

Pastorał papieski, zwany też „ferula", jest zakończony krzyżem. Pastorał może mieć także formę długiej zdobionej laski o ślimakowato zwiniętym zakończeniu, nazywanym krzywaśnią lub z łaciny – kurwaturą. Pastorał znany jest także w kościołach wschodnich jako żezł (łac. baculus pastoralis, dosł. „kij pasterski"). W Kościołach chrześcijańskich jest atrybutem biskupów, opatów i infułatów uprzywilejowanych.

W Kościele łacińskim krzywaśń zwija się w formie ślimaka do środka, często też wewnątrz ślimaka znajdują się wyobrażenia świętych. Biskup może używać pastorału tylko na terenie diecezji, do której jest przypisany. Metropolita – na terenie metropolii. Kardynał może używać pastorału wszędzie, nie pytając nikogo o zgodę.

W czasie pielgrzymki Jana Pawła II do Polski 1999, kiedy ten był chory, zastępujący go kardynał Angelo Sodano podczas mszy świętej na Błoniach używał papieskiego pastorału.

DOSTĘP PREMIUM