Śmierć Mai Lidii Kossakowskiej. Są wstępne wyniki sekcji zwłok

Zwęglone ciało znanej pisarki fantasy znaleziono na pogorzelisku niedaleko Warszawy. Po sekcji zwłok prokuratura zapowiedziała, że szczegółowe badania będą kontynuowane.

Sekcja zwłok Mai Lidii Kossakowskiej: końcową opinię poznamy za kilka miesięcy

Jak powiedziała Katarzyna Skrzeczkowska, rzeczniczka warszawskiej Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga, przeprowadzona w piątek 27 maja 2022 r. sekcja zwłok pisarki fantasy Mai Lidii Kossakowskiej wykazała obrażenia spowodowane przez ogień. 

Kossakowska zginęła w ubiegłym tygodniu (23.05.2022) w pożarze. Jak podała prokuratura, szczegółowe badania będą kontynuowane.

Tragiczna śmierć pisarki. Strażacy znaleźli jej zwęglone ciało na pogorzelisku

Pierwsza dama polskiej fantastyki zginęła w pożarze domu na działce przy ul. Mazowieckiej w Starych Załubicach (gmina Radzymin) niedaleko Warszawy. Zwęglone ciało Mai Lidii Kossakowskiej znaleźli strażacy po ugaszeniu płomieni.

Straż Pożarna została wezwana do pożaru domku letniskowego w nocy z niedzieli na poniedziałek (22-23.05.2022) ok. godz. 2:30. Przy budynku przebywał mąż Kossakowskiej, który poinformował, że jego żona jest w środku płonącego domu.

- Niestety z uwagi na sytuację pożarową nie dało się jej ewakuować. Po stłumieniu płomieni strażacy znaleźli zwęglone ciało na pogorzelisku – mówił w rozmowie z PAP zastępca oficera prasowego Komendanta Powiatowego PSP w Wołominie st. kpt. Sławomir Balcerak.

Zeznania męża Mai Kossakowskiej. Prokuratura szuka świadków zdarzenia

Jak podała PAP – mąż Mai Kossakowskiej, pisarz fantastyki Jarosław Grzędowicz, wyszedł nocą z budynku. Jego żona spała w tym czasie w środku, w pokoju na piętrze. Pisarz zauważył wydobywające się z drewnianego domku dym i płomienie (w środku znajdował się kominek). Jak mówił, chciał ratować żonę, lecz ze względu na ogień nie był w stanie wejść do środka.

Biegły z zakresu pożarnictwa przeprowadził oględziny na miejscu zdarzenia. Jego opinię wykorzysta w śledztwie Prokuratura Rejonowa w Wołominie, która poszukuje świadków zdarzenia.

Dochodzenie jest prowadzone w sprawie, z art. 163 dotyczącego spowodowania pożaru, w wyniku którego zostało sprowadzone zagrożenie zdrowia, życia.

Kim była Maja Lidia Kossakowska? Wielu fanów nie może odżałować jej odejścia

Maja Lidia Kossakowska (właśc. Maja Lidia Korwin-Kossakowska-Grzędowicz) urodziła się w 27 lutego 1972 w Warszawie, zmarła 23 maja 2022 r. Jej mąż Jarosław Grzędowicz jest również pisarzem fantasy.

Nazywana była pierwszą damą fantastyki, a jej fani długo będą wspominać jej odejście. 

Maja Kossakowska z wykształcenia była archeologiem (ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim), a z zawodu – pisarką i dziennikarką. Oprócz tego malowała obrazy, miała tytuł plastyka-wystawiennika. Była również jedną z tytularnych właścicieli pałacu Kossakowskich.

Jako pisarka debiutowała w 1997 r. opowiadaniem "Mucha" zamieszczonym w czasopismie „Fenix". W 2001 otrzymała Srebrny Glob w kategorii Opowiadanie Roku za utwór "Beznogi tancerz". W 2006 otrzymała Złotego Kota, w 2007 – Śląkfę. Była ośmiokrotnie nominowana do najważniejszego wyróżnienia świata fantastyki – Nagrody im. Janusza Zajdla. Otrzymała ją w 2007 za opowiadanie "Smok tańczy dla Chung Fonga" oraz w 2012 za powieść "Grillbar Galaktyka".

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM