Nie tylko Huggy Wuggy. Uważaj na te zabawki i gry, lubiane przez dzieci. Są niebezpieczne

Wybierając prezent na Dzień Dziecka rodzice często kierują się tym, co podpowiadają im same pociechy. Niestety okazuje się, że wśród dzieci panują zabawkowe trendy, które mogą być dla nich szkodliwe. Popularny w ostatnim czasie Huggy Wuggy to nie jedyna zabawka budząca obawy pedagogów.

Huggy Wuggy - pluszowy potwór z gry wideo

Dwa tygodnie temu na Facebooku zaczął krążyć post opublikowany przez jedno z przedszkoli, w którym opiekunki ostrzegają rodziców przed niebezpieczną zabawką o nazwie Huggy Wuggy. Okazuje się, że niebieski pluszak z przerażającym uśmiechem pochodzi z gry "Poppy's Playtime". Gra zawiera elementy horroru, ale najważniejsze są w niej zagadki logiczne i fabularne. "Poppy’s Playtime" nie wyróżnia się szczególną brutalnością, problemem mogą być jednak filmy fanowskie, które powstają wokół niej. Cieszące się sporą popularnością w mediach społecznościowych, a głównie na TikToku bywają brutalne i mogą przerażać. Pedagodzy zwracają więc uwagę, że moda na Huggy Wuggy może powodować, że dzieci dotrą do niebezpiecznych dla ich psychiki treści w sieci.

zabawki: Huggy Wuggy, Squid Gamezabawki: Huggy Wuggy, Squid Game allegro

Squid Game - dzieci bawią się w zabijanie 

Południowokoreański serial "Squid Game" zadebiutował na Netfliksie we wrześniu 2021 roku i błyskawicznie stał się hitem oglądalności. Niestety okazało się, że w grupie widzów tej bardzo brutalnej zarówno w formie, jak i w treści produkcji znajdują się również dzieci. Bardzo szybko popularne stały się zabawy będące odwzorowaniem zadań, z jakimi mierzyli się bohaterowie na ekranie. Dla niewtajemniczonych dodam, że w serialu niewykonanie zadania było równoznaczne ze śmiercią. Pedagodzy szkolni zaczęli wysyłać ostrzeżenia do rodziców mówiące o zagrożeniu, jakim serial "Squid Game" może być dla młodszych dzieci. W sprzedaży pojawiła się także cała gama zabawek inspirowanych tą produkcją. Począwszy od klocków przedstawiających niektóre sceny z serialu, po pluszaki, figurki i ubrania z postaciami, które cieszą się ogromną popularnością nie tylko wśród młodzieży, ale także wśród młodszych dzieci.

'Squid Game''Squid Game' Netflix

Among Us - popularna gra, przed którą ostrzegają pedagodzy 

Among Us to kolejny hit wśród młodych fanów gier. Pomysł jaki wykorzystuje Among Us to koncept znany nam z gry towarzyskiej Mafia, ale przeniesiony do świata wirtualnego i osadzony na statku kosmicznym. Zamiast mafiosów mamy impostorów. Pozornie prosta gra zdobyła ogromną popularność dzięki internetowym transmisjom na platformie streamingowej Twitch.  W Among Us gracze wcielają się w grupę kolorowych i ludków, którzy są załogantami statku kosmicznego, a ich celem jest przygotować maszynę do lotu. Wszyscy z drużny, aby wygrać, zobowiązani są wykonać zadania i naprawiać przy tym statek. Wśród grupy jest jednak sabotażysta (impostor), który musi ich zabić zanim zdążą to wykonać, w tym celu może także sabotować instalacje na statku, np. wyłączać światło lub przemieszczać się kanałami wentylacyjnymi. Eksperci zwracają uwagę na dwa główne zagrożenia jakie mogą wynikać z tej gry dla młodszych dzieci:

- Chociaż grafika jest kreskówkowa, w grze widzimy użycie noży oraz dźganie i zabijanie — pisze Claire Haiek, dziennikarka australijskiego portalu o rodzicielstwie Kidspot.

- Komunikacja z innymi jest kluczowa dla grywalności, ponieważ wszystko polega na znalezieniu "oszusta". Funkcja gry przez sieć pozwala dzieciom pisać i grać z kimkolwiek na całym świecie i niestety to nie może być wyłączone. Tworzy to ryzyko, że dzieci wejdą w kontakt z potencjalnie problematycznymi nieznajomymi" — wyjaśnia inna dziennikarka zajmująca się kwestią rodzicielstwa.

Podobnie jak w przypadku Squid Game i Huggy Wuggy, z Among Us powiązana jest cała masa zabawek i gadżetów, które kuszą najmłodszych. I choć oczywiście zabawki same w sobie nie robią dzieciom krzywdy, to rodzice powinni mieć świadomość, skąd biorą się przedstawiające je postaci i kontrolować treści, jakie ich dzieci oglądają w Internecie. 

Among Us VRAmong Us VR fot. Schell Games/ Twitter.com/AmongUsVR

TOK FM PREMIUM