Praca zdalna. Ustawa pozwoli na praco-wakacje? To marzenie każdego

Pandemia trwale zmieniła sposób wykonywania pracy zawodowej. Jej tryb stał się bardziej elastyczny, często zdalny lub hybrydowy i ujmie to nowy kodeks pracy. Z danych Pracuj.pl wynika, że już 35% Polaków pracuje zdalnie. Aż 9 na 10 pracowników nie chce wracać do modelu stacjonarnego. Co ciekawe - jest jeszcze inny model pracy, który zyskuje zwolenników.

Praca zdalna to już norma. Zmiany w kodeksie pracy 2022

Praca zdalna i hybrydowa na dobre osadziła się w naszej codzienności. Większość pracowników nie wyobraża sobie powrotu do biura na pięć dni w tygodniu. Odwrotu od zmian już nie ma – dla większości badanych przez Pracuj.pl elastyczne podejście firmy do modelu pracy jest kluczowe i pracodawcy zwracają na to uwagę w ofertach pracy.

Zmieniające się realia pracy wymusiły zmiany w kodeksie pracy 2022. Praca zdalna

zostanie teraz prawnie unormowana. Tak zwany "home office" będzie wpisany w Kodeks Pracy. Rada Ministrów przyjęła projekt jego nowelizacji, który reguluje zasady pracy z domu. 

Nowelizacja kodeksu pracy 2022 zastąpi obecne przepisy o telepracy i przepisy ustawy covidowej. W Kodeksie Pracy znajdzie się zapis, że miejsce pracy zdalnej będzie wskazywane przez pracownika po uzgodnieniu z pracodawcą.

To ważne, bo coraz większą popularność na świecie zyskuje tryb pracy zdalnej, który sięga krok dalej. To „workation", czyli połączenie wakacji z aktywnością zawodową.

Praca zdalna czy wakacje? Na workation da się to połączyć

Wystarczy dom zamienić na hotel lub apartament, by praca przez internet zmieniła nasz styl życia. Mowa o workation, czyli łączeniu pracy zawodowej z wakacjami.

To pojęcie łączy dwa angielskie słowa work („praca") i vacation („wakacje"). Polskim odpowiednikiem są terminy praco-wakacje albo praco-wczasy. Chodzi o wykonywanie pracy zawodowej zdalnie z dowolnego miejsca na świecie, atrakcyjnego turystycznie. Ten nowy sposób pracy oznacza też nowy styl życia, bo po skończeniu obowiązków służbowych możemy iść na plażę albo narty, zwiedzać czy surfować w oceanie.

Takim miejscem na idealne workation może pobyt w nadmorskim kurorcie, malownicze otoczenie i południowy klimat. Praco-wakacje są nowością w Polsce, ale zyskują duże grono zwolenników. Potrafią zmotywować pracownika, odstresować i uspokoić mimo pracy w pełnym wymiarze. Do tego zapobiegają wypaleniu zawodowemu.

Praca zdalna. Kodeks pracy nie reguluje workation. Powodów jest kilka

Jest jednak problem - przepisy o pracy zdalnej. Kwestia pracy zdalnej nie jest jeszcze uregulowana w polskim prawie. Do tego nie zawsze firmy godzą się na wykonywanie pracy poza krajem, a jej warunkiem jest zgoda pracodawcy. Dotyczy to również względów podatkowych i możliwości zbadania okoliczności ewentualnego wypadku przy pracy.

Jak czytamy w poradnikpracownika.pl, w ustawie z dn. 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych dopuszcza się świadczenie pracy i zarabianie z domu lub poza biurem:

"Art. 3. § 1. W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu, w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna)".

W przepisie tym chodzi jednak o warunki epidemiczne. Na razie opcja workation jest dostępna głównie dla freelancerów i właścicieli firm. Jednak praca połączona z wakacjami może odbywać się także w Polsce z atrakcyjnego turystycznie miejsca, np. nad morzem, nad mazurskim jeziorem czy w Tatrach. Wystarczy tylko dostęp do internetu.

TOK FM PREMIUM