Pomysły na wakacje lub długi weekend: 10 najpiękniejszych miasteczek w Polsce

W Polsce nie brakuje miasteczek, które są idealne na weekendowy bądź wakacyjny wyjazd. Są pełne historii i zabytków, otoczone wyjątkową przyrodą. Niektóre są idealnym miejscem na romantyczny wypad, inne zachęcają do aktywności. Poznajcie 10 najpiękniejszych i najbardziej malowniczych miejscowości w naszym kraju.

Szydłów czyli "polskie Carcassonne" i Święto Śliwki

Jest nazywany "polskim Carcassonne" lub "śliwkową stolicą" (z okolic Szydłowa pochodzi ponoć 20% polskich śliwek), każdego roku w sierpniu odbywa się tu Święto Śliwki. Dużą atrakcją są średniowieczne mury miasta z Bramą Krakowską. Warto tu też zobaczyć m.in. niewielkie muzeum miejskie, ruiny zamku oraz synagogę.

Kazimierz Dolny i stare wąwozy

To bardzo popularny kierunek weekendowych wycieczek, a Kazimierski Rynek jest podobno najczęściej wybieranym miejscem w Polsce na wykonywanie ślubnych sesji. Wszystko przez malownicze renesansowe kamieniczki, piękne widoki na Wisłę oraz atmosferę artystycznej bohemy. Na miłośników natury czekają tu wąwozy i wzgórza okalające miasteczko.

Zwierzyniec czyli perła lubelskiego Roztocza

Miasto zawdzięcza swoją nazwę ostoi dzikich zwierząt z obecnego Roztoczańskiego Parku Narodowego. Jego początki datuje się na 1593 r., cztery lata po budowie dworu myśliwskiego rodu Zamoyskich, który stoi tu do dzisiaj. W sercu miasteczka jest barokowy kościół „Na Wyspie". Ze wszystkich stron Zwierzyniec otoczony jest lasami, a jego południowe obrzeża zdobią malownicze stawy Echo. 

Sandomierz i tajemnicze korytarze pod miastem

Sandomierz położony jest na wzgórzach Niziny Nadwiślańskiej. Nad miastem góruje zamek z wieżą pochodzącą z 1480 r., a król Kazimierz Wielki ufundował tu budowę gotyckiej katedry. Są też opisywane w różnych kryminałach podziemia, które można zwiedzać: trasa turystyczna przez m.in. Korytarz Straceńców obejmuje 12 poziomów i kilkadziesiąt komnat. Do Sandomierza warto przyjechać w lipcu, kiedy odbywa się Festiwal Dookoła Wody poświęcony Wiśle.

Łagów. Letnia stolica artystów

To nieduże miasteczko, położone między dwoma jeziorami na terenie Rezerwatu Przyrody Nad Jeziorem Trześniowskim w województwie lubuskim. Zachwyca przede wszystkim wyjątkowym krajobrazem, który podbija serca artystów – co roku odbywają się tu liczne plenery malarskie. Nad Łagowem góruje Zamek Joannitów, wzniesiony w połowie XIV w. Z jego wieży można podziwiać wyjątkową panoramę. 

Trzebiatów i XVII-wieczne graffiti

Położony w województwie zachodniopomorskim posiada sporo obiektów do obejrzenia: cztery średniowieczne kościoły, z których jeden był latarnią morską, graffiti słonia z XVII w. czy pałac zamieszkany przez Marię z Czartoryskich Wirtemberg. Trzebiatów uznawany jest za jeden z najpiękniejszych zabytkowych zespołów miejskich w północnej Polsce.

Tykocin – lokalna perła baroku

Historia Tykocina sięga sięga czasów istnienia Księstwa Mazowieckiego. Znajduje się tu jeden z najstarszych grodów nazywany lokalną perłą baroku. Do innych atrakcji zalicza się Wielką Synagogę z ogromnymi tablicami w języku hebrajskim i aramejskim, XVI-wieczny Zamek Królewski, późnobarokowy Kościół Trójcy Przenajświętszej czy Dom Talmudyczny. W okolicy znajduje się Narwiański Park Narodowy.

Złotoryja i mistrzostwa w płukaniu złota

To piętnastotysięczne miasto położone w województwie dolnośląskim. Kiedyś było ośrodkiem wydobycia złota. Każdego roku odbywają się tu mistrzostwa Polski w płukaniu złota. W Złotoryi warto zobaczyć m.in. pozostałości murów obronnych, zabytkowe kamienice, klasztor Franciszkanów i kopalnię złota „Aurelia".

Chełmno – polska stolica zakochanych

To oficjalna stolica zakochanych – z patentem, zastrzeżoną prawnie nazwą i własnym logo. Patronem malowniczej miejscowości jest św. Walenty, a jego relikwie znajdują się w tutejszym kościele farnym. To nie jedyne miłosne atrakcje, w Chełmnie można m.in. zrobić sobie zdjęcie przy pomniku zakochanej pary lub spróbować bułek z lubczykiem. Miasto zachwyca też gotycką architekturą i świetnie zachowanymi średniowiecznymi fortyfikacjami.

Bardo i trasy spacerowe po Górach Bardzkich

Bardo jest niewielkim, urokliwym miasteczkiem na Dolnym Śląsku. Zdobyło popularność wśród amatorów aktywnego wypoczynku ze względu na pobliskie Góry Bardzkie oraz liczne trasy spacerowe i rowerowe w okolicy. Największą atrakcją jest tu kamienny most na Nysie Kłodzkiej z XV wieku i barokowy kościół z muzeum sakralnym i figurą Madonny Tronującej, która jest najstarszą na Dolnym Śląsku figurą drewnianą.

TOK FM PREMIUM