Maseczki od 1 czerwca 2022 nadal obowiązują. Sprawdź gdzie są wymagane

Maseczki w przychodniach wciąż obowiązują. Wraz z zakończeniem stanu epidemii wiosną 2022 zmieniły się niektóre zasady obowiązujące placówkach zdrowia. Ta jedna zasada zostanie jednak niezmieniona.

To nie koniec pandemii. Czy nadal trzeba nosić maseczki?

16 maja 2022 roku zniesiono w Polsce stan epidemii. Zastąpiono go stanem zagrożenia epidemiologicznego. Jak mówił w maju bieżącego roku minister zdrowia Adam Niedzielski, taka zmiana nie oznacza końca pandemii, jest jedynie "przełączeniem tego czerwonego światła w sygnalizatorze, które się świeciło od dwóch lat, na światło pomarańczowe". Pozwala jednak na rezygnację z noszenia maseczek w przestrzeni publicznej (komunikacja miejska, sklepy, kina, kluby etc.).

Jak przekonywało Ministerstwo Zdrowia, nie ma obecnie żadnej nowej mutacji koronawirusa, która miałaby zagrażać jak te, które wywoływały fale zakażeń w ciągu ostatnich dwóch lat. Rząd ostrzega jednak, że sytuacja może się znowu pogorszyć na jesieni 2022. 

Ministerstwo Zdrowia: maseczki w podmiotach leczniczych na razie zostaną

Jak podaje PAP, w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącego ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów związanych z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce.

W nowelizacji zapisano przedłużenie obowiązywania wcześniejszych, ustalonych do końca maja 2022 r. ograniczeń, nakazów i zakazów określonych przepisami modyfikowanego aktu normatywnego. 

Oznacza to, że wciąż trzeba zakładać maseczki u lekarza w przychodni czy szpitalu. Czy maseczki są obowiązkowe? Tak, według nowelizacji, która weszła w życie 31 maja 2022 r., wciąż funkcjonuje nakaz noszenia maseczek w placówkach służby zdrowia i aptekach.

Do kiedy nosimy maseczki w przychodniach, szpitalach i aptekach?

Rozporządzenie, które obowiązuje od 31 maja 2022 roku mówi m. in. o tym, że do 31 sierpnia  2022 nakazuje się zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza, jak również w aptekach.

Nie wiadomo jednak, do kiedy nosimy maseczki w 2022 roku w placówkach służby zdrowia – nakaz może zostać przedłużony po 31 sierpnia. Jak informowała "Wyborcza", niektórzy lekarze pracujący w szpitalach i przychodniach mają nadzieję, że obowiązek noszenia maseczek, szczególnie przez osoby odwiedzające chorych, pozostanie w Polsce na dłużej.

-  Odwiedzając chorego, pomagamy mu, ale możemy również stanowić dla niego zagrożenie. Zdarzały się przypadki, gdy odwoływaliśmy zabiegi, bo pacjenci złapali infekcję od bliskiej osoby. Szpital to miejsce, w którym przebywają osoby o obniżonej odporności. Dlatego mam nadzieję, że kultura noszenia maseczek w podmiotach medycznych (…) nie skończy się wraz z pandemią – powiedział rzecznik Szpitala Bródnowskiego Piotr Gołaszewski. 

TOK FM PREMIUM