Pogoda na czerwiec 2020. Zobacz czy uda się opalić w długi weekend?

Odliczamy dni do weekendu czerwcowego, który zaczyna się tradycyjnie od czwartku w Boże Ciało. Przygotować kalosze i parasole czy kostium i krem do opalania? Gdzie możemy liczyć na piękną pogodę? Zapytaliśmy o to eksperta z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Prognoza pogody. Sopot będzie słoneczny? Nie mamy dobrych wieści

Pomocna w rozwiązaniu takich dylematów będzie długoterminowa pogoda. Mielno czerwiec 2022 czy Sopot to jedne z ulubionych miejsc wypoczynku Polaków nad Bałtykiem. Ale według prognozy Radosława Droździoła, starszego specjalisty z Zakładu Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB, nie zapowiada się na opalanie.

Tak wynika z prognozy długoterminowej na czerwiec 2022, którą ekspert przygotował dla tok.fm. "Według prognoz numerycznych wszystko wskazuje na to, że tegoroczny czerwiec będzie chłodniejszy od tych, z którymi mieliśmy do czynienia w poprzednich latach" - informuje nasz rozmówca.

W opinii eksperta, na północy i na wschodzie będzie to miesiąc chłodny - poniżej normy z lat 1991 – 2020, natomiast w pozostałej części kraju będzie w normie, czyli temperaturowo przeciętny. Fani upalnych dni i tropikalnych nocy będą musieli jeszcze poczekać na taką pogodę, która prognozowana jest dopiero w lipcu.

Prognoza na czerwiec 2022Prognoza na czerwiec 2022 IMGW-PIB

"Na przeważającym obszarze kraju będzie to miesiąc wilgotny. Często będziemy mieć do czynienia z burzami i intensywnymi, punktowymi opadami deszczu. Rzadziej parasole przydadzą się mieszkańcom północy i wschodu, gdzie będzie mniej opadów, ale też i chłodniej " - mówi Radosław Droździoł.

Prognoza pogody czerwiec 2022Prognoza pogody czerwiec 2022 IMGW- PIBPogoda Mazury czerwiec 2022. Najcieplej na południu i zachodzie, chłodne noce na Mazurach i nad morzem

Pierwsza dekada czerwca będzie przeciętna. "Najcieplej będzie na południowym zachodzie, gdzie temperatura maksymalna będzie wahać się od 19 - 28°C. Chłodniej będzie na północy i nad samym morzem, gdzie temperatura maksymalna może spadać poniżej 20°C. Noce będą rześkie z temperaturą minimalną od 5 do 10°C" - informuje ekspert.

Prognoza pogody na czerwiec 2022Prognoza pogody na czerwiec 2022 IMGW-PIB

Prognoza pogody na czerwiec 2022Prognoza pogody na czerwiec 2022 IMGW- PIB

W drugiej dekadzie miesiąca najcieplej będzie ponownie na południowym zachodzie, gdzie temperatura maksymalna będzie wahać się od 20 do 28°C. Chłodniej będzie na wschodzie i północy kraju. Parasole najczęściej przydadzą się na zachodzie i południu. Pod koniec drugiej dekady miesiąca pojawią się burze i więcej opadów.

W trzeciej dekadzie miesiąca na południu zrobi się gorąco i jest szansa, że temperatura przekroczy 30°C, ale pojawi się także więcej intensywnych opadów deszczu.

Jak podsumowuje Radosław Droździoła, będzie to przeciętny czerwiec, chłodniejszy na północy, ale i deszczowy, co ucieszy ogrodników i rolników a zmartwi pierwszych turystów wypoczywających nad morzem.

DOSTĘP PREMIUM