Brakuje nauczycieli w szkołach w Warszawie. Nie będzie miał kto uczyć?
Niewiele więcej niż minimalne wynagrodzenie 2022. Nauczyciele mają dosyć niskich płac
Banki ofert pracy dla nauczycieli pękają w szwach. Jak podała Rzeczpospolita, jeszcze w maju szkoły szukały 7 tys. pedagogów. Ale to nie koniec, bo do końca maja nauczyciele, którzy chcieli się rozstać ze szkołą musieli o tym poinformować pracodawcę. Musieli też wtedy określić czy będą pracować w godzinach ponadwymiarowych.
Niskie wynagrodzenie nie zachęca do pozostania w szkole. Nowelizacja karty nauczyciela zakłada podwyżki dla nauczycieli w wysokości 4,4 proc. Senat zaproponował wzrost pensji nauczycieli o 20 proc. ale poprawka przepadła w Sejmie. Od maja nauczyciele zarabiają średnio od 3,6 tys. do prawie 6,8 tys. brutto. W tym: (wszystkie kwoty brutto)
- nauczyciel stażysta 3 693, 46 zł
- nauczyciel kontraktowy 4 099, 74 zł
- nauczyciel mianowany 5318,58 zł
- nauczyciel dyplomowany 6795, 97 zł
W stolicy, gdzie jest najwięcej wakatów, zwłaszcza w warszawskiej dzielnicy Wola, są inne możliwości rozwoju zawodowego.
Przepełniony program. Nauczyciele się wypalają
Problemy z kadrą nauczycielską są od lat. Teraz po pandemii, która była dla nich trudnym doświadczeniem, pracy jest jeszcze więcej. Nauczyciele są przepracowani i odchodzą z edukacji, bo mają dosyć nadrabiania materiału i "łatania dziur po pandemii".
Borykają się także z wieloma problemami emocjonalnymi i psychologicznymi dzieci, które nasiliły się po pandemicznej izolacji. Klasy zwiększają liczebność, bo doszli uczniowie z objętych wojną terenów w Ukrainie. Brak nauczycieli zwłaszcza przedmiotów ścisłych, jak matematyka skutkuje tym, że zatrudnieni muszą pracować więcej i szybciej się wypalają.
Średnia wieku nauczycieli w Polsce to 47 lat, więc coraz więcej będzie przechodzić na emeryturę. To również jeden z powodów tak dramatycznej sytuacji z brakiem pedagogów.
Lex Czarnek nie pomaga. Absurdy upolitycznienia edukacji
"Obserwujemy bardzo niepokojący trend spadku zainteresowania zawodem nauczyciela wśród mieszkańców Warszawy, na co mają wpływ zarówno płace w tym sektorze, jak zmiany proponowane przez ministra edukacji w prawie oświatowym oraz zapowiedź tzw. lex Czarnek 2.0." - powiedziała w rozmowie z gazetą wiceprezydent Warszawy, Renata Kaznowska. Upolitycznienie szkół to kolejna z przyczyn odchodzenia nauczycieli z placówek edukacyjnych.
Minister edukacji Przemysław Czarnek znów zapowiedział, że "lex Czarnek 2.0" wróci. Tym razem nie w czerwcu, ale "przed 1 września, albo jesienią".
– Od nowego roku szkolnego będziemy mieć w szkołach historię i teraźniejszość,czyli naukę historii drugiej połowy XX wieku – mówił. Nowy przedmiot nauczany będzie w I i w II klasie szkoły ponadpodstawowej. Zastąpi on w liceum ogólnokształcącym i technikum oraz w branżowej szkole I stopnia przedmiot wiedza o społeczeństwie (w zakresie podstawowym). Oprócz tego, jak dodał szef MEiN, rozbudowana zostanie edukacja dla bezpieczeństwa. Dodane zostaną elementy przysposobienia obronnego w postaci teoretycznej nauki obsługi broni w VIII klasie szkoły podstawowej, a w klasie I szkoły ponadpodstawowej wyjście na strzelnicę.
-
Andrzej Duda przehandlował podpis za stołki? "Sprawa ma drugie dno"
-
Rzecznik Praw Dziecka zaskoczony pytaniem o brata. Pawlak musiał się tłumaczyć
-
Janusz Kowalski chciał ścigać Donalda Tuska, ale w skład komisji weryfikacyjnej nie wejdzie. "Mam dużo do powiedzenia"
-
Wyniki Lotto 1.06.2023, czwartek [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Ekstra Pensja, Ekstra Premia]
-
Przed "lex Tusk" chroni tylko tajemnica spowiedzi. Sędzia Markiewicz o "ruskich metodach" PiS. "Widzę ciemność!"
- Rosja pracuje nad podważeniem jedności UE i NATO w każdym kraju. "Poważne zagrożenie"
- Adopcja prenatalna - urodzę dziecko, które powstało z komórek innej pary
- Joe Biden przewrócił się podczas ceremonii w Akademii Sił Powietrznych. Żołnierze pomogli mu wstać
- "Protuskowa" komisja PiSu i kłótnia o Giertycha. "Ja dostaję piany"
- Kultura uczy nas, że to, co ważne, jest w głowie. Czym jest zatem intuicja?