Pogoda na środę 8.06.2022 Uwaga na burze z gradem i intensywne deszcze. Będzie też silnie wiało!

Przed nami kolejny dzień z pytaniem "Gdzie jest burza?" IMGW ostrzega, że w środę, 8 czerwca Polska, będzie nadal pod wpływem pofalowanego frontu atmosferycznego. Przyniesie on nam burze z silnym deszczem, gradem i porywistym wiatrem. Sprawdź, gdzie będzie najgorzej!

Na zachodzie chłodniej, wschód cieplejszy, ale burzowy. Sprawdź meteo dla swojej części Polski!

Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, front atmosferyczny podzielił nasz kraj na dwie części. Chłodniejszy zachód, gdzie temperatura wyniesie około 20-22°C oraz cieplejszy wschód z temperaturami nawet do 27-28°C. Wschodnia i centralna część Polski znalazła się w ciepłym i zasobnym w wilgoć powietrzu polarnym morskim.

W środę najsilniejsze burze wystąpią na wschodzie i w centrum kraju. Mogą im towarzyszyć opady deszczu nawet do 35 mm i grad, a porywy wiatru mogą sięgnąć 75 km/h. Burzowo będzie również na północnym zachodzie, jednak tam natężenie zjawisk im towarzyszących będzie dużo mniejsze. Najcieplej nadal będzie na wschodzie, do 27-28°C, najchłodniej nad samym morzem, około 19°C.

Prognoza pogody na 8 czerwcaPrognoza pogody na 8 czerwca IMGW - PIB

To nie koniec burz w tym tygodniu. Będzie groźnie na Warmii i Mazurach

W nocy ze środy na czwartek burze będą występować głównie na południu i w centrum kraju, gdzie może spaść 20 mm deszczu. Dzisiejsza noc, podobnie jak poprzednia, będzie ciepła, od 12° do 17°C.

Meteo IMGW przewiduje, że czwartek przyniesie nam kolejne burze. Mogą występować w całym kraju, ale najgroźniejsze będą na obszarze od Warmii i Mazur, po Górny Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie. Będą im towarzyszyć opady deszczu do 30-40 mm, a porywy wiatru mogą sięgnąć nawet 80 km/h. Nadal najcieplej będzie na wschodzie, tam do 29°C, najchłodniej na zachodzie, około 20°C.

Według prognoz front burzowy będzie utrzymywał się nad Polską nawet do końca tygodnia. Dopiero w weekend będzie spokojniej.

IMGW: Uwaga na opady! Będzie dużo deszczu, możliwe lokalne podtopienia

W wielu województwach w najbliższych dniach prognozowane są opady burzowe do 30 mm. Deszcze mogą spowodować wzrost stanów wody, z krótkotrwałymi przekroczeniami stanów ostrzegawczych. W miastach możliwe są lokalne podtopienia. Najbardziej niebezpieczne sytuacje mogą się rozwinąć w przypadku wystąpienia w jednym miejscu kumulacji deszczu z kilku burz - uprzedza IMGW. Ostrzeżenia hydrologiczne o gwałtownych wzrostach stanów wody 1. stopnia oraz o wezbraniu z przekroczeniem stanów ostrzegawczych 2. stopnia planuje dopiero wydać.

Jak podaje IMGW, ostrzeżenia hydrologiczne to informacja na temat wystąpienia lub możliwości wystąpienia niebezpiecznych zjawisk hydrologicznych. Wydawane są w trzystopniowej skali z maksymalnym czasem wyprzedzenia wynoszącym dwa dni. W hydrologii obowiązuje trzystopniowa skala ostrzeżeń - tu szczegóły.  

Pomimo burz i opadów w województwach zachodniej i centralnej Polski nadal obowiązują ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną. Prognozowane na dziś i najbliższe dni opady burzowe nie będą miały większego wpływu na poprawę sytuacji w przypadku suszy hydrologicznej. Będą to głównie opady gwałtowne i punktowe i tylko częściowo wystąpią w zagrożonych województwach (wielkopolskie, dolnośląskie, lubelskie). Ponadto wysokie temperatury i związane z nimi silne parowanie oraz intensywna wegetacja będą również miały niekorzystny wpływ na suszę.

TOK FM PREMIUM