Czy będzie waloryzacja 500 plus? Rząd zdradza swoje plany

500 plus to rządowy program, z którego korzysta największa liczba Polaków. W związku z rosnącą wciąż inflacją i marcową waloryzacją emerytur, coraz częściej pojawiają się pytania, czy rządzący zdecydują się również na waloryzację 500 plus. Ostatnie wypowiedzi polityków dość jasno odnoszą się do tej sprawy.

Waloryzacja 500 plus - Polacy chcą podwyżki świadczenia

Przed sobotnim (4.06.2022) kongresem PiS w mediach pojawiła się informacja, jakoby politycy rządzącej partii mieli dyskutować o waloryzacji 500 plus, bądź podniesieniu tego świadczenia do kwoty 700 zł. Informacje te miały pochodzić od anonimowego polityka PiS, który w romoziwe  z se.pl miał stwierdzić:

- Rozpoczynamy ofensywę programowo-polityczną. W sobotę odbędzie się konwencja PiS, na której przedstawimy nowe propozycje. Jest też pomysł, aby 500 plus zamienić w 700 plus, bo inflacja zjada zasiłek. Poważnie się nad tym zastanawiamy. Innym rozwiązaniem byłaby waloryzacja świadczenia. Zobaczymy, który pomysł przejdzie, bo musimy brać pod uwagę możliwości budżetowe

Rzekome rozważania rządu na temat podwyżki 500 plus byłyby odpowiedzią na oczekiwania znacznej części społeczeństwa. Jak pokazują bowiem badania United Surveys dla Wirtualnej Polski 45,4 proc. społeczeństwa uważa, że program 500 plus powinien zostać zwaloryzowany i świadczenie powinno wzrosnąć z 500 do 700 zł na każde dziecko. W tym temacie społeczeństwo jest jednak podzielone, bowiem niewiele mniej, czyli 43,6 proc. respondentów opowiedziało się przeciwko waloryzacji tego świadczenia.  - Odpowiedzi twierdzącej udzieliło łącznie 45,4 proc. badanych. Przeciwko waloryzacji świadczenia jest łącznie 43,6 proc. Polaków.

Waloryzacja 500 plus - rząd rozwiewa wątpliwości

Okazuje się jednak, że rząd nie ma w planach podnoszenia świadczenia 500 plus. 

Nie rozmawiamy o waloryzacji 500 plus czy wprowadzeniu 14. emerytury na stałe, nie ma takich planów — powiedziała w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

W podobnym tonie utrzymana była wypowiedź wiceministra finansów, Artura Sobonia:

O tym pomyśle słyszę wyłącznie od dziennikarzy i uważam go za niespecjalnie szczęśliwy. Nie pracujemy nad tym rozwiązaniem - powiedział wiceminister Artur Soboń w TVN24

Terminy wypłat 500 plus - sprawdź, kiedy otrzymasz świadczenie

O 1 czerwca rozpoczął się nowy okres rozliczeniowy programu 500 plus. Od tego czasu pełną obsługą tego świadczenia zajmuje się ZUS. W związku z tym zmianie ulegną terminy wypłat środków z programu. 

Od czerwca pieniądze będą wychodziły z ZUS w dniach: 2, 4, 7, 9,12, 14, 16, 18, 20 i 22 każdego miesiąca.

Jeżeli termin płatności wypada w dniu wolnym od pracy, pieniądze zostaną przelane dzień wcześniej.

Każdy rodzic i opiekun będzie miał przypisaną datę wypłaty świadczenia. Aby ją sprawdzić, należy wejść na Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) i zerknąć do zakładki "wypłaty i zwroty"

TOK FM PREMIUM