Cena paliwa w Polsce bije rekordy i irytuje coraz bardziej. Dlaczego tak drogo? Sprawdzamy składowe

Kierowcy narzekają na drożyznę i coraz bardziej nerwowo reagują na wysokie ceny paliw w Polsce. Niektórzy nie tylko komentują pod nosem lub na głos wysokie rachunki za paliwo, ale coraz częściej wyładowują się na pracownikach stacji benzynowych. Wyjaśniamy co składa się na cenę paliwa i dlaczego w innych krajach ceny nie rosną tak szybko.

Cena paliwa w Polsce. Sfrustrowani kierowcy obrażają pracowników stacji

Pracownicy stacji benzynowych obserwują rosnącą irytację a nawet przypadki agresji swoich klientów, którzy narzekają na drastycznie zwiększone koszty dojazdu do pracy. Regularnie słuchają nieprzyjemnych komentarzy a nawet wyzwisk z myślą przewodnią: "Bogaty koncern tuczy się na biedzie ludzi".

- Im wyższe ceny, tym więcej niewybrednych komentarzy, ataków słownych, a nawet ataków agresji - tak komentuje podobne sytuacje Małgorzata Marczulewska, prezeska Stowarzyszenie Stop Nieuczciwym Pracodawcom w rozmowie z money.pl.

 Eksperci przewidują, że to nie koniec podwyżek. Wkrótce zaczną się wakacje i pojawi się zwiększony popyt na paliwa. - Dwucyfrowa cena za litr jest naprawdę blisko. Paliwo powyżej 10 zł jest w bezpośrednim zasięgu i myślę, że to nas czeka już niedługo - powiedział w programie "Studio Biznes" Paweł Olechnowicz, były prezes Lotosu.

Niektórzy eksperci przestrzegają przed czarnymi scenariuszami, które zakładają, że nie będzie zwiększonego wydobycia ropy, Putin zakręci kurek z surowcem dla Europy a cena paliwa dobije do horrendalnego poziomu 15 zł za litr.

Co się składa na cenę paliwa? Akcyza, podatki i opłaty

Jak wyjaśnia portal wyborkierowcow.pl na końcową cenę paliwa, jaką płacimy na stacji benzynowej, wpływa wiele czynników.

Zaledwie trochę powyżej połowy tej kwoty stanowi koszt zakupu benzyny w rafinerii. Pozostałe składowe to głównie podatki – opłata akcyzowa, podatek VAT, opłata paliwowa, opłata emisyjna oraz marża detaliczna stacji.

Tak wyglądają składowe ceny za 1 litr benzyny bezołowiowej przy cenie 8 zł za litr:

 •  Koszt zakupu w rafinerii – 61,7% (4,93 zł)
 • Opłata akcyzowa – 26,6% ( 2,12 zł)
 • Podatek VAT – 7,4% ( 0,59 zł)
 • Opłata paliwowa – 2,8% ( 0,22 zł)
 • Opłata emisyjna – 1,5% ( 0,12 zł)
 • Marża detaliczna stacji – 1,3% (0,10 zł)

Cena paliwa. Niemcy tankują coraz taniej, Węgrzy za pół darmo. Wyjaśniamy dlaczego w innych krajach paliwa tanieją

Ceny paliwa rosną nie tylko w Polsce, ale u nas rosną najszybciej, a tempo wzrostu może wywołać frustrację. Od początku wojny w Ukrainie, czyli zaledwie od trzech i pół miesiąca, koszt benzyny Pb 95 w Polsce wzrósł o rekordowe 37 proc. Niestety, jest to najwyższa wartość w krajach wspólnoty jak wynika z danych UE.

W niektórych krajach wprowadzane są zatem rozwiązania, które mają ulżyć kierowcom.

Ceny paliwa w Niemczech nieco spadły po obniżce podatków na benzynę i olej napędowy. Taki ruch pomaga zaoszczędzić pieniądze niemieckim kierowcom a litr benzyny u zachodniego sąsiada kosztuje teraz znacznie poniżej 2 euro.

Z kolei cena benzyny w Czechach spadła, bo weszła w życie nowa, niższa akcyza na paliwa. Rząd wprowadził tam nowelizację ustawy o podatku akcyzowym w odpowiedzi na znaczny wzrost cen paliw spowodowany inflacją i wojną w Ukrainie.

W Wielkiej Brytanii i we Włoszech rząd wprowadził podatek od nadmiernych zysków dla koncernów naftowych, co ograniczyło nadmierne windowanie cen.

Pod koniec maja węgierskie władze wprowadziły podwójne ceny benzyny. Węgrzy zakupią paliwo po stawce urzędowej - 5,64 złotych za litr. Turyści zapłacą za paliwo o ok. 2 zł drożej - po cenie rynkowej.

Natomiast obecnie rząd nie wprowadza nowych ulg, które pomogłyby zmotoryzowanym. W szybkim tempie gonimy zachodnie poziomy cen. W zestawieniu e-petrol.pl, w którym Pb 95 wyceniono w Polsce na 7,95 zł / litr, taka sama benzyna kosztowała:

 • na Słowacji - 8,62 zł
 • w Czechach - 8,60 zł,
 • w Niemczech - 8,93 zł,
 • we Włoszech - 9,24 zł
 • na Litwie - rekordowe 9,32 zł.
 • na Węgrzech było najtaniej - koszt 1 litra benzyny to zaledwie 5,64 zł.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM