14 emerytura 2022 nie dla każdego. Sprawdź, komu należy się to świadczenie

14 emerytura w 2022 roku trafi do ok. 9 milionów seniorów. Aż 7,7 mln z nich otrzyma wypłatę tego dodatkowego świadczenie emerytalnego w pełnej wysokości.

14 emerytura 2022 – kiedy wypłaty? Senat przyjął ustawę bez poprawek

We wtorek 7 czerwca 2022 r. Senat przyjął bez poprawek ustawę o dodatkowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta Andrzeja Dudy, a kiedy to nastąpi, projekt zostanie opublikowany i wejdzie w życie w ciągu kolejnych 14 dni. 

Po tym czasie czternaste emerytury zaczną być wypłacane. Jest więc szansa, że emeryci i renciści otrzymają 14 emeryturę jeszcze w okresie wakacyjnym – czyli wcześniej, niż pierwotnie zakładano.

Ile wynosi 14 emerytura w 2022 roku?

Maksymalna wysokość "czternastki" jest równa wysokości najniższej emerytury – czyli 1338,44 złotych brutto. Tyle właśnie otrzymają na swoje konta ci renciści i emeryci, których wysokość comiesięcznie wypłacanej emerytury nie przekracza 2,9 tys. złotych.

Jeśli ktoś otrzymuje co miesiąc emeryturę lub rentę wyższą, niż 2,9 tysięcy złotych, jego "czternastka" będzie pomniejszona o różnicę między wysokością comiesięcznego świadczenia pieniężnego a kwotą 2,9 tys. zł – według zasady "złotówka za złotówkę".

Te osoby nie dostaną 14 emerytury w 2022 roku. Lepiej policz dokładnie swoje świadczenie

Nie każdy emeryt czy rencista otrzyma 14 emeryturę w 2022 roku. Wszystko zależy od wysokości comiesięcznej wypłaty otrzymywanych świadczeń pieniężnych. Jeżeli po wyliczeniach kwota 14 emerytury będzie niższa, niż 50 złotych, to dodatkowe świadczenie w ogóle nie będzie przyznawane. Jest tak dlatego, iż wedle zapisów w ustawie kwota czternastej emerytury wynosiła co najmniej 50 zł.

Jak podał we wtorek 7 czerwca 2022 r. wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, czternastej emerytury nie otrzymają osoby, których comiesięczne świadczenia pieniężne wynoszą więcej niż 4186 zł.

Dla kogo czternasta emerytura 2022? Czy trzeba złożyć wniosek?

Komu należy się 14 emerytura? Jak podała w maju 2022 r. Kancelaria Premiera, "Rozwiązanie to będzie zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających, świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych".

Zgodnie z przygotowaną w czerwcu br. ustawą do "czternastki" uprawnione są te osoby, które nabędą prawa do świadczeń do 24 sierpnia 2022 r. Czternasta emerytura, podobnie jak "trzynastka", nie wymaga składania wniosku i będzie wypłacana z urzędu. 

Z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będzie dokonywanych potrąceń i egzekucji.

Czternasta emerytura w 2022. Kiedy rozpoczną się wypłaty?

Zgodnie z ustawą, która czeka już tylko na podpis prezydenta Andrzeja Dudy, w tym roku 14 emerytury będą wypłacane w dniach od 25 sierpnia do 20 września 2022 r.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed poinformował, że tegoroczny koszt wypłaty "czternastek" wyniesie około 11,4 mld złotych, a świadczenie trafi do ok. 9 mln osób. Aż 7,7 mln seniorów dostanie wypłatę w pełnej wysokości.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

TOK FM PREMIUM