IMGW: Burze z gradem. Będzie też mocno wiało! W weekend czerwcowy też zagrzmi

Ten tydzień zapowiada się jak pogodowy rollercoaster, czyli lato w pełni. - Początek tygodnia w większości kraju ciepły i gorący z burzami, nawalnym deszczem i bardzo silnym wiatrem - podaje IMGW. Wiele regionów otrzymało alert RCB zapowiadający burze z gradem i silny wiatr.

Wichury i burze. Polska z ostrzeżeniami meteorologicznymi: wiatr do 110 km/h

W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane i duże wszędzie przelotne opady deszczu.

Najgorsza pogoda zapowiada się na wschód od linii Opolszczyzny, Wielkopolski, Kujaw, Mazowsza, Warmii i Mazur, gdzie wystąpią burze, miejscami z gradem, a najintensywniejsze prognozowane są w południowo wschodniej części kraju.

Alarmy, nawet drugiego stopnia, obowiązują na terenie 14 województw. Burzom towarzyszyć będą silne porywy wiatru do 90-100 km/h, lokalnie nawet do 110 km/h.

Temperatura maksymalna od 17°C nad morzem do 27°C na Podkarpaciu.

Aktualne burze w Polsce. Tam będzie najgroźniej

Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia drugiego stopnia dla województw:

 • warmińsko-mazurskiego,
 • podlaskiego,
 • mazowieckiego,
 • łódzkiego,
 • lubelskiego,
 • świętokrzyskiego,
 • małopolskiego,
 • podkarpackiego,
 • śląskiego,
 • pomorskiego (dla powiatów wzdłuż wschodniej granicy regionu),
 • kujawsko-pomorskiego (dla powiatów we wschodniej połowie),
 • wielkopolskiego (dla powiatów wschodnich).

Mogą tam wystąpić burze z miejscowymi silnymi opadami deszczu od 20 do 30 litrów wody na metr kwadratowy, lokalnie do 40 l/mkw. oraz silne porywy wiatru - aż do 90 kilometrów na godzinę, lokalnie do 100 a nawet 110 km/h. Możliwy lokalnie grad.

W zakładce Ostrzeżenia na stronie i w aplikacji IMGW PIB są informacje dla aktualnie wybranej lokalizacji i ulubionych lokalizacji. W szczegółach ostrzeżenia podany jest czas, w którym dane ostrzeżenie obowiązuje i jego treść.

Co oznacza ostrzeżenie IMGW drugiego stopnia?

Publikacja takiego ostrzeżenia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewajmy się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana jest duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegajmy wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia i dostosujmy swoje plany do warunków pogodowych.

Twoja pogoda na czerwcowy weekend. Burze na południu i Kujawach!

To nie koniec wyładowań atmosferycznych. W czwartek, w Boże Ciało, gdy zaczyna się weekend czerwcowy, dalej będzie ciepło i bardzo ciepło. Spodziewane są przelotne opady deszczu oraz powrót burz, głównie na południu kraju i Kujawach.

Od soboty tropiki - prognozowany jest napływ gorącego powietrza z południa, bez opadów, z dużą ilością słońca. Temperatura powietrza na zachodzie powyżej 30°C, a w niedzielę temperatury sięgną aż 33°C.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

TOK FM PREMIUM