Zmiany podatkowe od lipca 2022. Jak wpłynął na pensje i emerytury. Wiemy, kto straci najwięcej

Od 1 lipca w życie wchodzą kolejne zmiany w polskim systemie podatkowym związane z Polskim Ładem 2.0. Jak będzie wyglądała nowa skala podatkowa? Kto zyska, a kto straci na nowych zasadach? Wyjaśniamy.

Polski Ład 2.0 - najważniejsze zmiany od 1 lipca

Rządowy projekt ustawy o "zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw", który ma na celu korektę błędnych przepisów podatkowych Polskiego Ładu, zakłada następujące zmiany:

  • obniżenie stawki PIT z 17 proc. do 12 proc.
  • likwidacja  tzw. ulgi dla klasy średniej, przy zagwarantowaniu, że zmiana będzie dla podatników korzystna lub neutralna,
  • likwidacja podwójnego naliczania zaliczek na podatek wprowadzonych 7 stycznia 2022 r.,
  • wprowadzenie możliwości odliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej,
  • przywrócenie wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców,
  • koszty uzyskania przychodu wpłyną na wysokość wynagrodzenia, 
  • możliwość zmiany systemu opodatkowania w trakcie roku przez przedsiębiorców, którzy chcieliby powrócić na skalę podatkową w przypadku kiedy  na początku roku wybrali podatek liniowy lub ryczałt.

Nowa skala podatkowa 2022 - podatek będzie niższy

Nowa skala podatkowa PIT oznacza obniżenie stawki podatku dochodowego od osób fizycznych w pierwszym przedziale skali podatkowej z 17% do 12%. Wygląda ona następująco: 

dochód do 120 tys. zł - 12% minus kwota zmniejszająca podatek 3600 zł

dochód powyżej 120 tys. zł - 10 800 zł + 32% nadwyżki ponad 120 000 zł

Utrzymanie kwoty wolnej na poziomie 30 000 zł oznacza nową kwotę zmniejszającą podatek, skoro obniżeniu ulega niższa stawka podatkowa do 12%. Nowa kwota zmniejszająca podatek (przekładająca się na kwotę wolną od podatku w wysokości 30 000 zł) wynosi 3600 zł (30 000 zł x 12% = 3 600 zł).

Polski Ład kalkulator - kto zyska, a kto straci najwięcej? 

Czy zmiany podatkowe od lipca 2022 związane z Polskim Ładem 2.0 oznaczają niższe podatki dla Polaków? Okazuje się, że nie dla wszystkich. 

Osoby zarabiające najniższą krajową w ogóle nie zauważą zmian związanych z nowymi zasadami. Najwięcej skorzystają pracownicy zarabiający między 4, a 8 tys. brutto miesięcznie. Najbardziej poszkodowaną grupą będę zaś osoby otrzymujące pensje  powyżej 12 tys. brutto miesięcznie, choć zmiany, które wejdą od licoa nieco zniwelują straty, jakie ta grupa poniosła w związku z pierwszymi założeniami Polskiego Ładu.

Jak pokazują wyliczenia zrobione przez bankier.pl, pracownik, który zarabia 20 000 zł straci w porównaniu z 2021 r. 231 zł miesięcznie. Z kolei najmniej zarabiający zyskają około 4500 zł w skali roku. 

TOK FM PREMIUM