Pogoda na dziś. Uwaga: silne burze z gradem i porywistym wiatrem!

Po upalnej niedzieli kończącej długi weekend nastąpi zmiana pogody. Początek tygodnia będzie burzowy i deszczowy. Szczególnie w poniedziałek burze będą intensywne - z opadami gradu i silnymi porywami nawet do 100 km/h. Sprawdź, gdzie będzie najwięcej wyładowań atmosferycznych.

Burze z gradem. Tu będzie najgroźniej! Grad jak kurze jajka!

Jak prognozuje IMGW, w poniedziałek w większości kraju będzie zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnym deszczem i niebezpiecznymi burzami. Miejscami grad o średnicy do nawet 5 cm. Najintensywniejsze zjawiska będą w pasie od Podlasia przez Mazowsze po Dolny Śląsk. Burzom towarzyszyć będą porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie 100 km/h. Możemy je obserwować na takich stronach jak sat 24 czy łowcyburz.pl.

Jak podaje serwis lowcyburz.pl:

  • Drugi stopień zagrożenia zostaje wydany dla obszaru od woj. dolnośląskiego i opolskiego po woj. lubelskie i południe woj. podlaskiego głównie z powodu ryzyka wystąpienia bardzo silnych porywów wiatru, nawalnych opadów deszczu, opadów dużego gradu i w mniejszym stopniu z powodu możliwości wystąpienia trąb powietrznych.
  • Pierwszy stopień zagrożenia zostaje wydany dla obszarów sąsiadujących od północnego zachodu ze strefą 2. stopnia zagrożenia głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych opadów deszczu, silnych porywów wiatru i w mniejszym stopniu opadów dużego gradu.
  • Pierwszy stopień zagrożenia zostaje wydany dla południa i południowego wschodu Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia bardzo silnych porywów wiatru, opadów dużego gradu i w mniejszym stopniu nawalnych opadów deszczu.

Tu  przeczytamy więcej o stopniach zagrożenia meteorologicznego.

IMGW: mapy dynamiczne pokazują duże różnice. Zobacz jakie będą temperatury w twoim regionie

Temperatura maksymalna będzie na południu kraju - aż do 34°C. W poniedziałek występować będą duże różnice temperatury powietrza - prawie 20 stopni różnicy między morzem i górami: w dzień od 15°C na północy do 34°C na południu Polski.

Od wtorku chłodniej zacznie być już w całej Polsce: od 14°C na wschodzie do 23°C na zachodzie. Do wartości temperatury powietrza powyżej 20°C wrócimy od środy, a od piątku ponownie czeka nas upał: 30-31°C. Wiatr na ogół słaby i umiarkowany, tylko w czasie burz porywisty.

Radar opadów. Przelotne deszcze spodziewane są nie tylko w poniedziałek

Jak pokazuje prognoza IMGW, w nocy z poniedziałku na wtorek nadal będzie dość sporo chmur i opady przelotne deszczu. Nadal będą pojawiać się burze, początkowo z gradem. Najintensywniejsze zjawiska będą występowały na południowym wschodzie ale stopniowo będą słabły.

Temperatura w nocy w rozpiętości od chłodnych 8°C miejscami na Pomorzu i w obszarach podgórskich do 16°C na krańcach południowo- wschodnich. W czasie burz wiatr w porywach do 90 km/h.

Jednak to chwilowe załamanie pogody, bo od środy zobaczymy ponownie więcej słońca. Więcej chmur i przelotny deszcz czekają nas też pod koniec tygodnia, ale weekend będzie upalny.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

TOK FM PREMIUM