Bon turystyczny 2022. Niektórzy dostaną nawet 1000 zł, ale czas na wykorzystanie niebawem się skończy

Bon na wakacje 2022 to świadczenie, którego celem jest wsparcie zarówno rodzin, jak i branży turystycznej po kryzysie wywołanym przez pandemię COVID-19. Jak informuje strona rządowa Gov.pl, bon turystyczny wykorzystasz do końca września tego roku.

Bon na wakacje 2022 – co to takiego?

Polski Bon Turystyczny to jednorazowe świadczenie rodzinne o wysokości 500 złotych, przyznawane na każde dziecko, które nie ukończyło 18. roku życia. 

W przypadku dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności, jego rodzice dostaną w sumie dwa bony, każdy o wartości 500 zł. 

Bon turystyczny 2022. Dla kogo jest przeznaczony? 

Z Polskiego Bonu Turystycznego skorzysta każda osoba, która ma co najmniej jedno dziecko. 

Otrzymanie bonu na wakacje 2022 nie jest uzależnione od dochodów. Mogą z niego skorzystać również rodzice, którzy pracują za granicą

Bon na wakacje 2022 bez składania wniosku – ale z jednym wyjątkiem

Jak możemy się dowiedzieć ze strony Gov.pl, bon turystyczny przyznaje Polska Organizacja Turystyczna (POT) na podstawie danych otrzymanych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 

Nie ma konieczności składania wniosku o bon na wakacje 2022 o wartości 500 zł, ale jeśli masz dziecko z niepełnosprawnością i chcesz uzyskać dodatkowe świadczenie (czyli w sumie 1000 zł), koniecznie złóż na PUE ZUS oświadczenie, które jest podstawą przyznania dodatkowego bonu. Wzór wniosku znajduje się na stronie POT.

 

Gov.pl: bon turystyczny jest dostępny tylko przez PUE ZUS

Obsługa świadczenia odbywa się przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Bon turystyczny będzie dostępny tylko tym osobom, które posiadają tam profil. Można go założyć przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej.

Na stronie PUE ZUS, bon turystyczny znajduje się w oddzielnej zakładce, w panelu bocznym. 

Bon na wakacje 2022 można aktywować na PUE ZUS w dowolnym momencie, nawet chwilę przed zaplanowanym wyjazdem, po podaniu adres e-mail oraz numeru telefonu komórkowego.

Bon na wakacje 2022. Jak to działa? Sprawdź krok po kroku jak wykorzystać świadczenie

Jak skorzystać z Polskiego Bonu Turystycznego? Wyjaśniamy krok po kroku:

  • po zalogowaniu w PUE ZUS, bon turystyczny będzie widoczny w zakładce w panelu bocznym;

  • po podaniu numeru telefonu i/lub adresu e-mail w systemie, bon na wakacje 2022 w postaci z16-cyfrowego numeru zostanie przesłany w wiadomości tekstowej; właśnie ten numer należy okazać podczas rezerwowania pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu;

  • na stronie POT jest lista podmiotów, które realizują bony. Wśród nich znaleźć można znajdujące się na terenie Polski hotele, pensjonaty, campingi, gospodarstwa agroturystyczne, ale też imprezy turystyczne (tj. zielone szkoły, obozy i kolonie);

  • przy płaceniu za nocleg czy imprezę turystyczną od razu podaj informację, że chcesz skorzystać z bonu na wakacje 2022;

  • kiedy podasz numer swojego bonu, na numer telefonu lub pocztę elektroniczną dostaniesz kod do potwierdzenia użycia bonu (będzie działać podobnie jak Blik);

  • z bonu możesz korzystać wielokrotnie, aż do wyczerpania całej kwoty; nie możesz go spieniężyć.

Jeśli w PUE ZUS, w zakładce "Ogólny" nie widzisz zakładki "Polski Bon Turystyczny", mimo że spełniasz warunki jego otrzymania, możesz złożyć wniosek o przysługujące ci świadczenie do Polskiej Organizacji Turystycznej. Wniosek dostępny jest na stronie POT. 

Czy bon turystyczny jest co roku? Rząd odpowiada

Wiele osób zastanawia się, czy w przyszłym roku bony turystyczne także będą dostępne. Na razie jednak, jak wynika z informacji podanych przez rząd, bony były przyznawane jednorazowo, a ich ważność upływa z końcem września 2022. 

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

TOK FM PREMIUM