Czas pracy w upalne dni. Co gwarantuje Kodeks pracy? Sprawdź, bo nadchodzi armagedon [PRZEPISY]

Praca w upały. Obowiązki pracodawcy określa Kodeks pracy i zasady BHP, jednak maksymalna temperatura w pracy została ustalona jedynie dla pracowników młodocianych. Co pracodawca musi zapewnić wszystkim zatrudnionym podczas fali gorąca?

Obowiązki pracodawcy określają wskaźniki temperatury

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy i BHP, kiedy temperatura w miejscu pracy przekroczy określoną granicę, pracodawca ma wobec swoich pracowników pewne dodatkowe obowiązki. Przepisy odnoszą się do dwóch wskaźników temperatury, które określają pracę w szczególnie trudnych warunkach:

  • 25 stopni Celsjusza w przypadku osób pracujących na zewnątrz,
  • 28 stopni Celsjusza w przypadku osób pracujących w zamkniętych pomieszczeniach.

Temperatura w miejscu pracy. Co pracodawca musi nam zagwarantować?

Jak mówiła Marta Tomaszewska, specjalistka ds. BHP i ekspert Koalicji Bezpieczni w Pracy w rozmowie z "Rzeczpospolitą", rozporządzenie dotyczące ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy § 30 określa, że w pomieszczeniach, w których wykonuje się pracę, należy zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy. 

Jednak – jak zauważyła – o ile w przepisach zostały określone minimalne temperatury w miejscu pracy, o tyle maksymalna temperatura w pracy została ustalona jedynie dla pracowników młodocianych (czyli tych między 16. a 18. rokiem życia): mogą oni wykonywać obowiązki w temperaturze maks. 30 stopni Celsjusza i wilgotności powietrza na maks. poziomie 65%.

- Niemniej pracodawca nie powinien dopuszczać do występowania w pomieszczeniach nadmiernie wysokiej temperatury, używając np. klimatyzacji i wiatraków czy też organizując dodatkowe przerwy w pracy. W celu poprawy komfortu pracowników powinien też w miarę możliwości dostosowywać do warunków pracy odzież roboczą i ochronną – powiedziała ekspertka.

Temperatura w pomieszczeniu biurowym, mimo że praca za biurkiem nie wymaga nadmiernego wysiłku fizycznego, także powinna być odpowiednio niska. Jak wspomniano wyżej, nie jest ona jednak określona w ustawie. Prawo nie zmusza też pracodawcy do montaży klimatyzacji czy wiatraków w miejscu pracy. 

Praca w upały? Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie dostępu do płynów

Jak podaje "Poradnik Przedsiębiorcy", zgodnie z § 112 Rozporządzenia Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, w normalnych warunkach pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom wodę zdatną do picia oraz tę przeznaczoną do celów higieniczno-sanitarnych. 

Kiedy praca jest wykonywana w szczególnie ciężkich warunkach spowodowanych wysoką temperaturą, poza wodą do picia pracodawca powinien dostarczyć również zimne napoje – podaje Poradnik Przedsiębiorcy.

Wysoka temperatura w miejscu pracy. Niektórym pracownikom przysługują posiłki profilaktyczne

Przy wysokiej temperaturze w miejscu pracy niektórym pracownikom powinny być też zagwarantowane bezpłatne posiłki profilaktyczne. Dostępność do nich powinna być zagwarantowana:

  • pracownikom fizycznym, których wydatek energetyczny przekracza zapisane w przepisach progi,
  • osobom pracującym pod ziemią,
  • osobom pracującym przy usuwaniu klęsk żywiołowych.

Skrócony czas pracy w upały? Zalecany, ale… 

Państwowa Inspekcja Pracy zachęca przedsiębiorców, aby zgadzali się na częstsze przerwy w wykonywaniu obowiązków oraz skrócenie czasu pracy w upały. Podstawa prawna gwarantuje pracownikom, że jeśli decyzja o skróceniu godzin pracy jest decyzją pracodawcy, nie może się to odbić na wynagrodzeniach zatrudnionych – zauważa Money.pl. Decyzję o skróceniu czasu pracy podejmuje jednak pracodawca.

Skrócenie czasu pracy ze względu na upały nie jest jedyną sugestią PIP. Apeluje ona również o luźniejsze podejście do ubioru pracowników w czasie dużych upałów. 

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM