Polski Ład zmiany od lipca 2022. Niektóre poprawki to fikcja. Tak się zmienią wynagrodzenia

Od 1 lipca 2022 wchodzi w życie Polski Ład 2.0 będący korektą do kontrowersyjnych zapisów Polskiego Ładu, które wprowadzono z początkiem roku. Jak teraz zmienią się wynagrodzenia Polaków? Eksperci zwracają uwagę, że nie wszystkie "ulepszenia" działają.

Polski Ład 2.0 - co się zmieni w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych? 

Do najważniejszych zmian wprowadzanych przez Polski Ład 2.0 należą:

 • obniżenie stawki PIT z 17 do 12 proc.
 • Zmiana kwoty zmniejszającej podatek
 • Likwidacja ulgi dla klasy średniej
 • Preferencje prorodzinne:

- podwyższenie limitu zarobków dziecka, które nie powodują utraty preferencji podatkowych przez rodziców, z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022 r. (12-krotność renty socjalnej);

- pobierane przez małoletnie dzieci renty rodzinne nie będą wliczane do dochodów rodziców (dziecko będzie korzystać z kwoty wolnej, tak jak pozostali podatnicy);

- brak poboru składki zdrowotnej od rent rodzinnych dzieci do 18. roku życia.

 • PIT dla samotnych rodziców - przywrócenie możliwości rozliczania się z dzieckiem
 • Znika obowiązek podwójnego liczenia składek - uwaga na haczyk, który wyjaśniamy w kolejnym akapicie
 • Wprowadzenie jednego terminu rocznego rozliczania PIT

Fikcyjna korekta - zaliczki na PIT wciąż będą liczone dwa razy

Zapisy Polskiego Ładu 2.0 miały korygować największe kontrowersje, jakie wzbudzał wprowadzony z początkiem roku Polski Ład. Jednak jak zauważa Dziennik Gazeta Prawna, nie wszystkie korekty działają tak, jak powinny. Dotyczy to rzekomej likwidacji obowiązku podwójnego liczenia składek. Zmiany wprowadzane od lipca nie obejmują bowiem przepisów o składce zdrowotnej. Z tego powodu, firmy nadal będą wyliczać zaliczki na podatek dochodowy zgodnie z zasadami bieżącymi i na podstawie przepisów obowiązujących 31 grudnia 2021 r.

"DGP" wyjaśnia, że z przepisów zniknie kontrowersyjny mechanizm rolowania zaliczek, ale ustawodawca nie zmienił wprowadzonych 1 stycznia br. zasad wyliczania składki zdrowotnej - chodzi o art. 83 ust. 1 i art. 83 ust. 2b ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Wynika z nich, iż jeśli kwota składki zdrowotnej przewyższa wysokość zaliczki na PIT wyliczonej według zasad obowiązujących 31 grudnia 2021 r., to płatnik powinien tę składkę odpowiednio obniżyć.

- Nie ma wątpliwości, że w lipcu br. i w kolejnych miesiącach 2022 r. zespoły kadrowo-płacowe nadal będą musiały wyliczać wysokość zaliczki na PIT dwukrotnie, tj. według zasad bieżących i ubiegłorocznych. Wszystko, aby dokonać ewentualnego obniżenia składki zdrowotnej do wysokości zaliczki z 2021 r. – tłumaczy cytowana przez "DGP" Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradczyni podatkowa i dyrektorka w Vialto Partners, która pierwsza zwróciła uwagę na problem.

Kalkulator płac od lipca 2022 - jak Polski Ład 2.0 zmieni wynagrodzenia Polaków?

Oto przykładowy kalkulator wynagrodzeń przygotowany przez serwis bankier.pl pokazujący, jak dzięki wprowadzonym od lipca zmianom w systemie podatkowym zmienią się wynagrodzenia Polaków: 

 • 3 tys. zł - na rękę: 2,4 tys. zł. - bez zmian
 • 4 tys. zł brutto - na rękę: 3,0 tys. zł - 35 zł więcej w stosunku do pensji czerwcowej
 • 6 tys. zł brutto - na rękę: 4,3 tys. zł - 120 zł więcej,
 • 8 tys. zł brutto - na rękę 5,6 tys. zł - 208 zł więcej,
 • 10 tys. zł brutto - na ręką 6,9 tys. zł - 296 zł więcej
 • 12 tys. zł brutto - na rękę 8,1 tys. zł, - 308 zł więcej, (ale o 41 zł mniej niż w 2021 r.),
 • 15 tys. zł brutto - na rękę 10 tys. zł - 510 zł więcej, (ale o 112 zł mniej niż przed 1 stycznia br),
 • 20 tys. zł brutto - na rękę 13,2 tys. zł - o 725 zł więcej, (ale o 231 zł mniej niż przed 1 stycznia).

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM