Domy jednorodzinne - zmiany od stycznia 2023. "To oszczędność kilku miesięcy w skali budowy"

Ustawa o prawie budowlanym do zmiany. Rząd likwiduje konieczność pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych - bez ograniczania powierzchni. To duża zmiana nie tylko dla budujących, ale też architektów i kierowników nadzoru budowy.

Duże zmiany od stycznia 2023. "Dom bez formalności" ma ułatwić życie Polaków

Tekst jednolity prawa budowlanego 2022 wskazuje, iż obecnie (od 03.01.2022 r.) wszystkie budowane w Polsce domy jednorodzinne o powierzchni powyżej 70 metrów kwadratowych wymagają pozwolenia na budowę. To się zmieni już od stycznia 2023 roku. 

Jak zapowiedział w poniedziałek 28 czerwca 2022 r. minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, ustawa likwidująca pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych niezależnie od powierzchni użytkowej umożliwi zaoszczędzenie nawet kilku miesięcy w skali budowy. 

- (…) chcemy rozszerzyć możliwość budowania w uproszczonej procedurze domów jednorodzinnych na własny użytek, bez limitu powierzchni użytkowej(...). Dom bez formalności ma ułatwić Polakom realizację marzeń o własnych czterech kątach – powiedział minister rozwoju Waldemar Buda.

Ustawa pojawi się jesienią tego roku, wejdzie w życie od stycznia 2023.

Ustawa o prawie budowlanym na nowo. Minister rozwoju ułatwi też pracę… urzędnikom, za to utrudni ją architektom

Jak mówi Waldemar Buda, dzięki nowym przepisom będzie można zaoszczędzić czas – ale ma na myśli przede wszystkim urzędników.

- Dzisiaj to wygląda tak, że stosy segregatorów zawozi się do urzędów i oczekuje się, że każda strona, każde kilkaset tysięcy stron, będzie tam zweryfikowane i być może urząd coś zobaczy albo nie. Natomiast po zmianach będzie tak, że odpowiedzialność za proces budowlany bierze ten, który przygotował projekt – czyli architekt, i ten, który nadzoruje budowę – czyli kierownik budowy – mówił Buda.

- Tutaj obowiązkowy będzie kierownik budowy - dodał Buda. - I to oni biorą odpowiedzialność za proces. Urząd, urzędnik będzie weryfikował w stanie jakimś krytycznym, jakiejś niepewności, weryfikacji, nadzoru – powiedział.

Budujący domy jednorodzinne oszczędzą kilka miesięcy. "Usuwamy procedurę"

Jak podaje PAP, minister rozwoju Waldemar Buda powiedział, że dzięki nowym przepisom uda się zaoszczędzić sporo czasu.

- To jest oszczędność kilku miesięcy w skali budowy. Proszę pamiętać, że zmieniamy nie tylko pozwolenie na budowę, ale również usuwamy procedurę, która była dla wielu jeszcze bardziej uciążliwa, czyli sytuacja, w której był odbiór, czyli zgłoszenie zakończenia robót i pozwolenie na użytkowanie. Często dom czy budynek stał i był gotowy, ale czekał na pozwolenie na użytkowanie – mówił szef Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Jak dodał Buda, do tej pory "często za złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę i przygotowaniem dokumentacji były firmy czy osoby, które brały za to osobne środki, osobne pieniądze". Zmiana prawa oznacza więc również oszczędności dla osób, które planują budowę domu jednorodzinnego.

Tekst jednolity prawa budowlanego 2022, które na razie obowiązuje, można znaleźć na stronie Sejmu.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

TOK FM PREMIUM