Wakacje kredytowe jednak dla wszystkich

Wakacje kredytowe. Senat pozytywnie zaopiniował kilkadziesiąt poprawek do ustawy. Dookreślono w nich m.in. kwestię osób, które będą mogły skorzystać z wakacji kredytowych. Dzięki sugerowanej zmianie, wakacje kredytowe będą dotyczyły wszystkich umów o kredyt hipoteczny, również tych zawartych przed 2017 r. Poprawki uzgodniono z resortem finansów.

 Wakacje kredytowe jednak dla każdego. Senat wprowadził kilkadziesiąt poprawek

Senat zajmie się dziś (29.06.2022) wakacjami kredytowymi. Jak podała PAP, wczoraj nad przepisami ustawy o wsparciu kredytobiorców pracowała senacka komisja finansów, która wprowadziła do ustawy kilkadziesiąt poprawek.

Najważniejsza z senackich poprawek doprecyzowuje, że pomoc w postaci wakacji dotyczy także kredytów zaciągniętych przed 2017 r. Co potwierdza, że rozwiązanie będzie powszechne.

Przypomnijmy: prawnicy ostrzegali, że wnioski płynące z uzasadnienia nowego projektu ustawy są odmienne od samego projektu. Z uzasadnienia wynika bowiem, że możliwość złożenia wniosku o wakacje kredytowe w 2022 roku ma przysługiwać każdemu kredytobiorcy. Tymczasem przegłosowany na początku czerwca 2022 r. w Sejmie projekt wcale tego nie gwarantuje - według prawnika, który przeanalizował uzasadnienie i sam projekt, wniosek o wakacje kredytowe mogą, wedle zapisów nowej ustawy, składać jedynie te osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny po dniu 22 lipca 2017 roku. 

Wakacje kredytowe w Senacie. To element szerszego programu wsparcia kredytobiorców

Wakacje kredytowe to możliwość zawieszenia spłaty kredytu złotówkowego na łącznie 8 miesięcy w ciągu dwóch lat, bez naliczania odsetek. Raty nie zostaną anulowane, będą jedynie przesunięte w czasie.

Wakacje kredytowe są jednym z trzech głównych elementów programu wsparcia kredytobiorców.  Program ten składa się z trzech elementów:

 • wakacji kredytowych,
 • zwiększenia budżetu Funduszu Wsparcia Kredytobiorców,
 • nowego wskaźnika oprocentowania kredytów w miejsce WIBOR.

Ustawa dotycząca wakacji kredytowych w Senacie pojawi się już w tym tygodniu – a dokładnie w dniach 29–30 czerwca 2022 r. Wtedy okaże się, czy Senat przyjmie ustawę bez zmian i trafi ona do podpisu Prezydenta, czy też senatorzy będą chcieli wnieść do niej jakieś poprawki.

Wakacje kredytowe 2022: warunki. Nie będą miały wpływu na zdolność kredytową

Wakacje kredytowe dotyczą jedynie tych pożyczek hipotecznych, które:

 • zostały zaciągnięte w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy (wedle zapisu w ustawie, wakacje kredytowe nie będą przysługiwały osobom, które mają już prawa do innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego),
 • zostały zaciągnięte w złotówkach.

Osoby, które zaciągnęły taki kredyt, będą mogły liczyć na w sumie osiem miesięcy bez spłaty rat kredytowych: 

 • po dwa miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r.
 • po miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r. 

Wakacje kredytowe 2022 i 2023 mają dotyczyć:

 • części kapitałowej kredytu,
 • części odsetkowej kredytu.

Terminy spłat rat kredytu będą przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek.

Jak informuje BIK (Biuro Informacji Kredytowej), skorzystanie z wakacji kredytowych nie wpłynie negatywnie na zdolność kredytową kredytobiorcy.

Wakacje kredytowe 2022. Wniosek można złożyć na trzy sposoby

Aby wystąpić o wakacje kredytowe w 2022 i 2023 roku, wystarczy złożyć wniosek. Można to zrobić:

 • osobiście, 
 • drogą mailową,
 • przez bankowość elektroniczną (jeśli kredytobiorca posiada taką funkcjonalność).

W ciągu 21 dni bank powinien przesłać kredytobiorcy potwierdzenie, że otrzymał wniosek o wakacje kredytowe 2022 i 2023, jak również informację o wysokości opłat z tytułu umów ubezpieczenia.

Jak możemy przeczytać na stronie Podatki.gov.pl, wakacje kredytowe rozpoczną się dla wnioskodawcy w momencie doręczenia kredytodawcy wniosku o zawieszenie wykonania umowy. 

Wakacje kredytowe. Czy Andrzej Duda zgłosi weto?

Jak informuje Wp.pl, pomysł wakacji kredytowych nie podoba się prezesowi Narodowego Banku Polskiego, Adamowi Glapińskiemu. Jego argumenty są brane pod uwagę przez Prezydenta Andrzeja Dudę, dlatego nie jest pewne, czy czy po zatwierdzeniu nowej ustawy o wakacjach kredytowych przez Senat, Duda podpisze ją w niezmienionej postaci.

Kontrowersje wywołują przede wszystkim kryteria przyznawania wakacji kredytowych – a dokładnie brak kryterium dochodowego, który oznacza, że wakacje kredytowe będą udzielane każdemu bez względu na jego sytuację finansową – również tym, którzy nie mają problemu ze spłatą rat. 

Z tego powodu na alarm bije sektor bankowy oraz najważniejsze polskie instytucje państwowe, takie jak wspomniany Narodowy Bank Polski, czy Komisja Nadzoru Finansowego.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

TOK FM PREMIUM