Po ekstremalnych upałach przyjdą burze z gradem i silnym wiatrem. Alert RCB dla całego kraju

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed burzami z gradem i silnym, porywistym wiatrem na terenie całego kraju, których można się spodziewać dzisiejszej nocy.
Zobacz wideo

RCB rozesłało SMS-y z alertem dla całego kraju. Ostrzega w nim o możliwości wystąpienia groźnych zjawisk pogodowych dzisiejszej nocy.

"Dziś i w nocy (1/2.07) burze z gradem i silny, porywisty wiatr" - ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. W ostrzeżeniu poinformowano, że burzom będą towarzyszyć ulewne opady deszczu do 50 mm i porywy wiatru aż do 130 km/h.

Centrum przypomina, by w takich warunkach w miarę możliwości zostać w domu, zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr i przygotować się na możliwe przerwy w dostawie prądu. Zaznacza, że możliwe są także lokalne podtopienia.

Wczesnym popołudniem IMGW poinformowało, że rośnie "aktywność burzowa nad północną i zachodnią częścią kraju wzrasta". A burzom towarzyszy grad.

Burzom towarzyszy grad.

Ekstremalne upały w Polsce. IMGW wydało najwyższy alert

Fala upału utrzymuje się nad Polską od tygodnia. Czwartek i piątek to dni z najwyższą temperaturą. Także w nocy temperatury są bardzo wysokie. Mamy więc w Polsce do czynienia z nocami tropikalnymi, kiedy temperatura w wielu miejscach w kraju nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek dla części kraju najwyższy alert przed upałami. Temperatura może tam osiągnąć 37 st. Celsjusza.

Posłuchaj podcastu:

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

TOK FM PREMIUM