Blisko 4 tys. interwencji z powodu burz. Pożary, powalone drzewa, ewakuacje

Do godz. 6 rano w sobotę strażacy odnotowali ok. 3,7 tys. zgłoszeń dotyczących usuwania skutków burz, w wyniku których rannych zostało siedem osób - poinformował w sobotę PAP bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej. Najwięcej zdarzeń miało miejsce na północy Polski.

Jak przekazał Kierzkowski, w związku z burzami, które przeszły nad Polską, od piątku do soboty do godz. 6 rano strażacy interweniowali 3,7 tys. razy. - Na północy kraju mieliśmy 3 582 zdarzenia, głównie na Pomorzu, Kujawach i na terenie województwa zachodniopomorskiego - wskazał. Dodał, że mocno wiało też w Wielkopolsce.

- Praktycznie we wszystkich regionach Polski mieliśmy interwencje - powiedział Kierzkowski. Najbardziej charakterystyczna, jak przekazał, miała miejsce w powiecie chojnickim, gdzie na samochód osobowy spadło drzewo. - Podróżowało w nim pięć osób, w tym dwoje dzieci. Wszystkie osoby zostały uwolnione przez strażaków i przekazane do Pogotowia Ratunkowego - poinformował rzecznik PSP.

Straż odnotowała też dwa pożary od piorunów "w powiecie szczecińskim i chojnickim, gdzie palił się dach budynków mieszkalnych". Kierzkowski wskazał też na ewakuację prewencyjną 20 obozów pod namiotami. - W dwóch przypadkach pomagaliśmy, a w 18 przypadkach sama kadra obozowa przeprowadziła te ewakuacje - to było 58 dzieci i młodzieży; są bezpieczni - wskazał Kierzkowski.

Jak dodał, bilans burz to też siedem osób rannych, w tym dwóch druhów Ochotniczych Straży Pożarnych.

Tylko w piątek, 1 lipca, strażacy odnotowali 3582 zgłoszeń dotyczących usuwania skutków burz.

"Najwięcej zdarzeń miało miejsce na terenie woj. kujawsko-pomorskiego 880, pomorskiego 822, zachodniopomorskiego 505, wielkopolskiego 433, warmińsko-mazurskiego 233,śląskiego 140, łódzkiego 138, dolnośląskiego 104 oraz lubuskiego 95" - wskazano w komunikacie.

IMGW odwołuje ostrzeżenia dotyczące burz z gradem w części kraju

Bo fali burz, które przeszły przez Polskę, IMGW odwołało w sobotę rano część ostrzeżeń dotyczących występowania burz z gradem dla części województw, m.in. dla województwa małopolskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, opolskiego, pomorskiego i świętokrzyskiego.

Odwołano też ostrzeżenie dla województwa warmińsko-mazurskiego. W piątek wieczorem i w nocy z piątku na sobotę w tych rejonach Instytut wydawał ostrzeżenia drugiego lub trzeciego stopnia.

IMGW wystosowało natomiast w sobotę rano ostrzeżenia pierwszego stopnia dla województw: lubelskiego, opolskiego i podlaskiego.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

DOSTĘP PREMIUM