O mobbingu znów głośno. Czy okaże się powszechny jak "me too"? Oto jak go rozpoznać i reagować

Nie każdy wie, czym jest mobbing, choćby sam go obserwował czy doświadczał. Czasem mówi się, że szef jest wymagający, że się na kogoś uwziął lub ma gwałtowny temperament. Gdzie jest granica pomiędzy trudnym charakterem a mobbingiem? Czy w ogóle da się ją wyznaczyć? Główny Inspektor Pracy: "Liczymy na to, że skrzywdzeni pracownicy nie będą milczeć podczas naszej kontroli".

Mobbing w pracy. Nie każda sytuacja trudna to mobbing, ale nie można go bagatelizować

W piątek 1 lipca rozpoczęła się kontrola Inspekcji Pracy w "Newsweek Polska". Bezpośrednim impulsem tej wizyty są doniesienia medialne o nieprawidłowościach w tej redakcji w czasie, kiedy redaktorem naczelnym był w niej Tomasz Lis — czytamy w "Rzeczpospolita". To Wirtualna Polska jako pierwsza przytoczyła oskarżenia pracowników "Newsweeka" pod adresem swojego szefa.

Sam oskarżany skomentował te doniesienia: "to zestaw półprawd, rozdmuchanych i poprzekręcanych". - Nie chcę tego ekstensywnie komentować, bo nadmierne komentowanie bzdur tylko je nobilituje — powiedział były naczelny "Newsweeka" Tomasz Lis, w Poranku Radia Tok fm.

Łada Drozda, coach i psycholożka, komentująca doniesienia pracowników gazety zastrzegła, że pojęcie mobbingu jest bardzo szerokie, a odkąd się upowszechniło, często bywa nadużywane. Ekspertka przyznała, że nie potrafi z całą pewnością stwierdzić, czy w odniesieniu do redakcji gazety, w której naczelnym był Lis, chodzi właśnie o mobbing.

Na tym etapie nie wie tego także Państwowa Inspekcja Pracy (PIP). Jednak, jak poinformowała w wywiadzie dla magazynu "Wprost" Główna Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko, urząd bardzo poważnie traktuje wszystkie podobne doniesienia. - W przypadku redakcji "Newsweeka", ze względu na lawinowo rosnącą liczbę informacji o nieprawidłowościach, podjęłam decyzję o przeprowadzeniu czynności kontrolnych — powiedziała Łażewska-Hrycko.

Czym jest mobbing i jak na niego reagować? Ekspert: "nękanie i zastraszanie dotyczy konkretnego pracownika"

Eksperci powtarzają, że często trudno jest jednoznacznie zidentyfikować mobbing i oskarżyć mobbera. W dużej części przypadków nie ma wyraźnych dowodów na tego typu przemoc, a ofiary mobbingu tracąc równowagę i poczucie własnej wartości, nie mają wystarczających sił na to, żeby zbierać dowody na przemoc stosowaną wobec nich.

W jakich przypadkach jednak może być mowa o mobbingu? - Z mobbingiem mamy do czynienia, gdy nękanie i zastraszanie dotyczy konkretnego pracownika, zachowania te są uciążliwe i długotrwałe oraz wywołały określone w Kodeksie Pracy skutki: zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, poniżenie, ośmieszenie, izolowanie lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników - wyjaśnia Marcin Rak, prawnik i ekspert w zakresie systemowych i prawnych narzędzi przeciwdziałania mobbingowi w organizacjach, szkoleniowiec Sanduro Group

Na mobbing powinni reagować wszyscy:

  • Pracodawcy. To właśnie na nich spoczywa ustawowy obowiązek walki z mobbingiem w miejscu pracy. Muszą stworzyć procedury antymobbingowe i antydyskryminacyjne, które ułatwiają zgłaszanie tego typu zdarzeń.
  • Ofiary mobbingu, bo to ich dotyczy problem. Powinni szukać pomocy dla własnego dobra. Mogą to robić, zgłaszając przemoc pracodawcy lub Państwowej Inspekcji Pracy, a także prosić o wsparcie kolegów.
  • Współpracownicy. Nawet, jeśli problem nie dotyczy ich, tylko koleżanki czy kolegi, na tego rodzaju zaobserwowaną przemoc należy reagować, jak na każdą formę przemocy.

Inne głośne sprawy o mobbing w Polsce. Durczok i uczelnie artystyczne

Najgłośniejsze sprawy związane z przemocą na linii przełożony podwładny, identyfikowane jako mobbing, to w ostatnich latach m.in skandal z udziałem zmarłego Kamila Durczoka, za czasów jego pracy w TVN.

Tego typu oskarżenia dotyczyły także wykładowców na uczelniach artystycznych. Tam "mobbing, molestowanie i seksizm traktuje się jak żarty" - pisał w kwietniu 2021 r. NOIZZ,

-Już drugi rok trwa kampania 'Praca od kulis – przeciw mobbingowi i dyskryminacji w polskim teatrze i na uczelniach artystycznych – poinformowała "Wprost" GłównaInspektor Pracy – To cykl szkoleń prowadzonych przez Inspektorat w Krakowie dla kadry zarządzającej, aktorów i wszystkich pracowników teatrów oraz uczelni w celu podniesienia świadomości prawnej, oraz umiejętności budowania właściwych relacji w pracy - dodała.

Sprawy o mobbing — czy zatoczą kręgi jak "me too"? PIP informuje jak je zgłaszać [KONTAKT]

Jednak to nie mobbing (często łączący się z molestowaniem i dyskryminacją), a właśnie molestowanie seksualne kobiet w świecie artystycznym Stanów Zjednoczonych, zainicjowało znany dziś na całym świecie ruch obywatelski "me too". Akcja daje odwagę aktorkom, molestowanym przez reżyserów, producentów i inne osoby mające wpływ na ich kariery, do nagłaśniania kolejnych spraw. Akcja "Me too" jak kula śniegowa narastała i zataczała coraz szersze kręgi. Dzięki temu kolejne ofiary mają dziś odwagę mówić, a oprawcy są piętnowani i skazywani.

Czy podobnie będzie z mobbingiem? To w dużej części zależy od samych ofiar. - Inspektor pracy sam nie powstrzyma mobbingu — czytamy na stronie Państwowej Inspekcji Pracy. - Liczymy na to, że skrzywdzeni pracownicy nie będą milczeć — mówiła Katarzyna Łażewska-Hrycko przed rozpoczęciem kontroli w "Newsweeku".

Główna inspektor PIP wspomniała w rozmowie z "Wprost" dwie formy pomocy: "Zieloną linię" i "Zieloną skrzynkę". To numery telefonu i adresy e-mailowe, na które lokalnie i anonimowo można zgłaszać pytania oraz sygnały o wszelkich zjawiskach w miejscu pracy.

Wszystkie regionalne odziały PIP i ich telefony i maila w ramach "Zielonej Linii" są dostępne na stronie: zielonalinia.gov.pl

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

TOK FM PREMIUM