Ważne zmiany dla kierowców. Zniknie uporczywy obowiązek

Kolejne zmiany obejmujące kierowców wejdą w życie 4 września - poinformował rzecznik Ministerstwa Infrastruktury, Szymon Huptyś. Tym razem zmiany nie będą uciążliwe dla kierowców, nie nakładają na nich nowych obowiązków, a zdejmują koszty. Tych dwóch rzeczy nie będzie już trzeba pilnować.

Naklejki na szybę samochodu przestają być obowiązkowe. Chodzi o nalepkę kontrolną

Nalepki kontrolne naklejane na przednią szybę samochodu są zmorą nabywców używanych aut. To dlatego, że przy okazji zmiany tablic rejestracyjnych, muszą odkleić starą nalepkę i przykleić nową. Każdy, kto choć raz tego doświadczył, wie, że to niełatwe zadanie.

Rzecznik Ministerstwa Infrastruktury Szymon Huptyś poinformował PAP o zmianach przygotowywanych przez resort. Jedną z nich jest rezygnacja z nalepek kontrolnych.

- Właściciele pojazdów będą mogli od 4 września usunąć nalepkę kontrolną z przedniej szyby — poinformował Huptyś.

Dodał, że osoba, która nie będzie chciała wozić na przedniej szybie naklejki, z dniem 4 września będzie mogła ją zdjąć. Naklejka na szybie nie będzie od tego momentu wymagana. Z kolei kierowcy, którzy będą chcieli zachować nalepkę wydaną na podstawie wcześniej obowiązujących przepisów, mogą ją zostawić.

Rezygnacja z nalepek kontrolnych przyniesie drobną oszczędność. Nalepka dotychczas kosztowała 18,5 zł.

Uwaga mieszkańcy miast. Od maja 2022 r. zostały natomiast wprowadzone nowe, tzw. zielone naklejki na szybę. Mają związek z wjazdem autem do centrum miast, do stref czystego transportu. Sprawdź, czy twoje miasto wydało już przepisy szczegółowe na ten temat. 

Karta pojazdu od 4 września 2022 nie musi być przekazana nowemu właścicielowi.

Zmianą objęta jest też karta pojazdu. Z dniem 4 września sprzedając pojazd, nie trzeba będzie już przekazywać nowemu właścicielowi tego dokumentu.

- Od tego dnia nie będzie również obowiązku przekazywania karty pojazdu w przypadku przeniesienia na inną osobę własności zarejestrowanego pojazdu" — poinformował PAP rzecznik.

Karta pojazdów lub jej wtórnik, wydane na podstawie obecnych przepisów stracą ważność, a właściciel pojazdu będzie mógł ją zachować lub zwrócić do starosty.

Rezygnacja z karty pojazdu podczas rejestracji auta to z kolei oszczędność 75 zł za wydanie karty pojazdu.

Pakiet deregulacyjny, podstawa prawna zmian i inne uproszczenia

Wspomniane zmiany są częścią tzw. pakietu deregulującego. Pakiet zostaje wprowadzony na drodze nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. Część zmian już weszła w życie, nalepki i karta pojazdu przestaną obowiązywać z dniem 4 września 2022. Jeszcze inne zmiany dopiero czekają na wdrożenie.

Co zawiera pakier deregulacyjny?

  • nie trzeba już wozić prawa jazdy — dokument policjant sprawdzi w systemie (2020),
  • nie trzeba wymieniać dowodu rejestracyjnego jeśli skończyło się w nim miejsce na pieczątki (2020),
  • można rejestrować pojazd w miejscu zamieszkania, nie tylko zameldowania,
  • możliwość szybkiej rejestracji samochodu w imieniu klienta przez autoryzowanych dealerów samochodowych (2021),
  • rezygnacja z nalepek kontrolnych i kart pojazdu (2022),
  • możliwość pozostawienia starych tablic rejestracyjnych po kupnie używanego samochodu,
  • możliwość czasowego wycofania pojazdu z ruchu. To z kolei zmiana ważna dla właścicieli zabytkowych aut oraz wszystkich tych, którzy naprawiają swoje auta przez dłuższy czas. Pozwala zaoszczędzić koszty obowiązkowego OC.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

DOSTĘP PREMIUM