Wakacje 2022. Koniec marzeń o wyjeździe. Polaków nie stać na wakacje

Coraz wyższe koszty utrzymania i niepewność sytuacji na rynku zmieniły wakacyjne plany aż 57 proc. Polaków, podaje firma GfK w ramach badania "Current Consumer Mood". 21 proc. z nich nigdzie nie wyjedzie na wakacje, bo nie stać ich na pokrycie kosztów urlopu. Na wakacjach boimy się jednak nie tylko drożyzny - wynika też z ankiety.
Zobacz wideo

Wakacje 2022. Koniec marzeń o wyjazdach. Urlop blisko domu

Autorzy badania podsumowując wyniki ankiety, zwrócili uwagę, że na wypoczynek w kraju zdecydowało się 15 proc. respondentów, a 21 proc. w ogóle zrezygnowało z jakiegokolwiek wyjazdu tego lata. Winna jest drożyzna, podkreślają. "W Polsce stale i znacząco rosną ceny towarów i usług, zwłaszcza w szczególnie wrażliwych sektorach, jakimi są: paliwa, żywność, energia elektryczna i gaz. To oznacza wzrost kosztów codziennego utrzymania" - wyliczają. 

Nie inaczej jest w przypadku kosztów usług turystycznych. Coraz wyższe ceny noclegów w miejscowościach wypoczynkowych, posiłków i atrakcji na urlopie odstraszają Polaków, którzy muszą płacić także np. wyższe raty kredytów.

Jak zastrzegają przy tym eksperci wszystkie te czynniki przełożyły się na decyzje o ograniczaniu wydatków związanych z urlopem. W tym np. przez spędzenie go blisko domu albo w ogóle rezygnację z jakiegokolwiek wyjazdu.

Obawy związane z coraz wyższymi rachunkami ma większość ankietowanych przez GfK. Szczególnie w odniesieniu do wzrostu:

  • ceny paliwa - 81 proc. respondentów,
  • żywności - 75 proc.,
  • energii elektrycznej - 69 proc.,
  • gazu - 60 proc. ankietowanych.

Wakacje 2022 inne niż wszystkie. Szaleje drożyzna, a Polacy boją się, że za rok nie będzie lepiej

To jednak nie wszystko. Polaków niepokoi także przyszłość i możliwość dalszych podwyżek cen - w kolejnym roku.

Jak wskazuje Dominika Grusznic-Drobińska z GfK "prawie wszyscy respondenci spodziewają się dalszego, wysokiego tempa wzrostu cen. Odsetek osób przekonanych o nieuchronności tego procesu wynosi aż 95 proc. Przy czym 83 proc. uważa, że w kolejnych miesiącach ceny będą rosły szybciej lub co najmniej w podobnym tempie jak wiosną tego roku".

Jak dodała ekspertka, wyniki badania pokazują też, że Polacy mają i inne lęki związane z wakacyjnymi wyjazdami.

- Obserwujemy także obawy przed lataniem wynikające z wojny w Ukrainie oraz te związane z problemami z płynnością w zakresie obsługi ruchu lotniczego w Europie. Z pewnością będą to wakacje inne niż wszystkie i wiele sektorów bardzo mocno odczuje powszechnie wdrażaną strategię zaciskania pasa - mówiła. 

Portal finanse.wp.pl informuje - powołując się na dane portalu rezerwacyjnego Nocowanie.pl - że o ponad jedną trzecią zmalało w lipcu zainteresowanie wakacjami w Polsce w porównaniu do lipca ubiegłego roku. 

TOK FM PREMIUM