Zarzuty dla mężczyzny, który podłożył pocisk na Krakowskim Przedmieściu. "Był leczony psychiatrycznie"

Służby specjalne sprawdzają, czy Łukasz K., który w poniedziałek położył pocisk na Krakowskim Przedmieściu, ma powiązania z grupami ekstremistycznymi - dowiedziała się nieoficjalnie PAP. Wiadomo też, że był leczony psychiatrycznie i notowany za włamania.
Zobacz wideo

Z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez PAP wynika, że teraz służby specjalne sprawdzają dokładnie przeszłość mężczyzny. Przede wszystkim jego ewentualne powiazania z grupami ekstremistycznymi. PAP dowiedziała się również, że Łukasz K. był leczony psychiatrycznie oraz notowany za włamania.

W środę Łukasz K. usłyszał zarzuty. Prokurator skieruje do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie. Grozi mu do ośmiu lat więzienia.

- Prokurator przedstawił zatrzymanemu zarzuty dotyczące sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób oraz mienia w znacznych rozmiarach mającego postać eksplozji materiałów wybuchowych - poinformował dział prasowy prokuratury krajowej.

- Prokurator zakwalifikował działanie podejrzanego jako czyn o charakterze terrorystycznym, ponieważ Łukasz K. działał w celu poważnego zastraszenia wielu osób. Kolejne zarzuty dotyczą posiadania bez wymaganego zezwolenia pocisku artyleryjskiego kal. 80 mm - podała PK. Podczas przesłuchania Łukasz K. przyznał się do zarzucanego czynu i złożył wyjaśnienia.

Jak zaznaczyła PK, z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, prokurator skieruje do sądu wniosek o zastosowanie wobec Łukasza K. tymczasowego aresztowania.

"Proszę wyprowadzić tego pana"

Do zdarzenia doszło w poniedziałek po godzinie 19. W trakcie Marszu Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu na wysokości budynku przy Krakowskim Przedmieściu 64. Łukasz K. położył na chodniku wśród tłumu pocisk. Film z incydentu trafił do internetu. - Czy on chce tutaj detonować coś - komentowały osoby biorące udział w zgromadzeniu, widząc mężczyznę o ekscentrycznym wyglądzie. Po chwili najwyraźniej zdały sobie sprawę z zagrożenia. Słychać było krzyki: "Proszę wyprowadzić tego pana", "Policja", "Odsuńcie się od tego".

Na czas pracy pirotechników policja ewakuowała z Krakowskiego Przedmieścia uczestników liczącego 350 osób zgromadzenia i osoby przebywające w promieniu 200 metrów. 

TOK FM PREMIUM