Po tragedii w Jantarze. Czerwona flaga nad kąpielskiem. Co to oznacza? Kiedy ratownik może ją wywiesić?

Jest 13 lipca, pełnia lata, środek wakacji. Nad morzem, w Jantarze, w wiele osób korzysta na plaży ze słońca. Ktoś wszedł do wody, pomimo że wieje silny wiatr, są wysokie fale, a nad plażą powiewa czerwona flaga. Na ratunek tonącemu rzucili się plażowicze i utworzyli łańcuch życia. Mimo to bilans dnia był tragiczny: cztery osoby w szpitalu, jedna uznana za zaginioną. Policja apeluje: czerwona flaga oznacza kategoryczny zakaz wchodzenia do wody.

Fala przybojowa w Jantarze. Ekspert o tym jak powstaje i jak się od niej uwolnić

Do tragedii w Jantarze — jak można przeczytać w Gazeta.pl — doszło prawdopodobnie z powodu wystąpienia fali przybojowej. Taki rodzaj fali powstaje w czasie występowania silnych wiatrów. Fala załamuje się w tzw. strefie przyboju, gdzie tworzy się prąd wsteczny. Fale cofają się, z wielką siłą porywając wszystko, co się znajduje w ich zasięgu.

Ekspert ratownictwa wodnego Marcin Siwek, opowiedział w RMF FM co zrobić gdy w pobliżu pojawia się fala przybojowa. "Nie wpadać w panikę" - podkreślił na początku ratownik. Radził, żeby dać się ponieść fali i czekać aż strumień wody wyrzuci pływaka na bok, w stronę wody stojącej. Wtedy należy podjąć decyzję, w którą gdzie płynąć, żeby się ewakuować.

Jednak wydobycie się z fali jest trudne nawet dla wytrawnego pływaka. W czasie takich fal wstrzymywaną są nawet akcje ratunkowe. Dlatego ekspert ma dla wszystkich miłośników wody jedną radę: "Aby się przed nią uchronić, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na kolor flagi, którą wywieszają ratownicy tuż obok swojego stanowiska" - powiedział Marcin Siwek dla RMF FM

Czerwona flaga oznacza kategoryczny zakaz wchodzenia do wody. Należy go przestrzegać

Anna Banaszewska -Juszczyk, z zespołu prasowego KWP w Gdańsku wyjaśniła, w jakich sytuacjach ratownicy dyżurujący na kąpieliskach, wywieszają czerwoną flagę. Ma to miejsce, gdy wystąpi przynajmniej jedna z przesłanek wymienionych w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych. Są to: szybkość wiatru powyżej 5 stopni w skali Beauforta, wysokość fali powyżej 70 cm oraz pojawiające się pieniste białe grzywy, a także gdy występują silne prądy wsteczne.

Flaga jest także wywieszana gdy temperatura wody spadnie poniżej 14 st. C, jest ograniczona widoczność (poniżej 50 m), wystąpi skażenie wody chemiczne lub biologiczne, prędkość nurtu wody przekracza 1 m/s, oraz w czasie burz, gdy występują wyładowana atmosferyczne. Do wody nie wolno także wchodzić podczas toczących się akcji ratowniczych.

Statystyki utonięć 2022

Anna Banaszewska-Juszczyk poinformowała też, że kąpiel w miejscach niestrzeżonych czy tych, w których została wywieszona czerwona flaga, a także kąpiel po spożyciu alkoholu są najczęstszymi przyczynami utonięć.

Portal policji podaje, że w tym roku w czerwcu utonęło 87 osób, a w lipcu — do 13 lipca 2022 - 29.

Raport za 2021 r. pokazuje, że morze jest dopiero na 5. miejscu w zakresie zbiorników wodnych, w których dochodzi do utonięć. Najczęściej w zeszłym roku utonięcia miały miejsce w rzekach.

Tragedie utonięć zdarzają się w miejscach niestrzeżonych, ale nie zabronionych. 1/5 wszystkich utonięć w 2021, to skutek kąpieli w miejscu zabronionym.

TOK FM PREMIUM