Po tragedii w Jantarze. Czerwona flaga nad kąpielskiem. Co to oznacza? Kiedy ratownik może ją wywiesić?
Fala przybojowa w Jantarze. Ekspert o tym jak powstaje i jak się od niej uwolnić
Do tragedii w Jantarze — jak można przeczytać w Gazeta.pl — doszło prawdopodobnie z powodu wystąpienia fali przybojowej. Taki rodzaj fali powstaje w czasie występowania silnych wiatrów. Fala załamuje się w tzw. strefie przyboju, gdzie tworzy się prąd wsteczny. Fale cofają się, z wielką siłą porywając wszystko, co się znajduje w ich zasięgu.
Ekspert ratownictwa wodnego Marcin Siwek, opowiedział w RMF FM co zrobić gdy w pobliżu pojawia się fala przybojowa. "Nie wpadać w panikę" - podkreślił na początku ratownik. Radził, żeby dać się ponieść fali i czekać aż strumień wody wyrzuci pływaka na bok, w stronę wody stojącej. Wtedy należy podjąć decyzję, w którą gdzie płynąć, żeby się ewakuować.
Jednak wydobycie się z fali jest trudne nawet dla wytrawnego pływaka. W czasie takich fal wstrzymywaną są nawet akcje ratunkowe. Dlatego ekspert ma dla wszystkich miłośników wody jedną radę: "Aby się przed nią uchronić, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na kolor flagi, którą wywieszają ratownicy tuż obok swojego stanowiska" - powiedział Marcin Siwek dla RMF FM
Czerwona flaga oznacza kategoryczny zakaz wchodzenia do wody. Należy go przestrzegać
Anna Banaszewska -Juszczyk, z zespołu prasowego KWP w Gdańsku wyjaśniła, w jakich sytuacjach ratownicy dyżurujący na kąpieliskach, wywieszają czerwoną flagę. Ma to miejsce, gdy wystąpi przynajmniej jedna z przesłanek wymienionych w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych. Są to: szybkość wiatru powyżej 5 stopni w skali Beauforta, wysokość fali powyżej 70 cm oraz pojawiające się pieniste białe grzywy, a także gdy występują silne prądy wsteczne.
Flaga jest także wywieszana gdy temperatura wody spadnie poniżej 14 st. C, jest ograniczona widoczność (poniżej 50 m), wystąpi skażenie wody chemiczne lub biologiczne, prędkość nurtu wody przekracza 1 m/s, oraz w czasie burz, gdy występują wyładowana atmosferyczne. Do wody nie wolno także wchodzić podczas toczących się akcji ratowniczych.
Statystyki utonięć 2022
Anna Banaszewska-Juszczyk poinformowała też, że kąpiel w miejscach niestrzeżonych czy tych, w których została wywieszona czerwona flaga, a także kąpiel po spożyciu alkoholu są najczęstszymi przyczynami utonięć.
Portal policji podaje, że w tym roku w czerwcu utonęło 87 osób, a w lipcu — do 13 lipca 2022 - 29.
Raport za 2021 r. pokazuje, że morze jest dopiero na 5. miejscu w zakresie zbiorników wodnych, w których dochodzi do utonięć. Najczęściej w zeszłym roku utonięcia miały miejsce w rzekach.
Tragedie utonięć zdarzają się w miejscach niestrzeżonych, ale nie zabronionych. 1/5 wszystkich utonięć w 2021, to skutek kąpieli w miejscu zabronionym.
-
"Kto tyka Konfederacji ten znika"? Nowy sondaż Ipsos dla TOK FM i OKO.press
-
Mateusz ma 16 lat i nazywają go "agentem Putina". "Rówieśnicy grożą, że połamią mu nogi"
-
Orgia księży w Dąbrowie Górniczej. "Nie da się przejść obojętnie". Prezydent miasta zawiesza współpracę z diecezją
-
Świat opanowała nowa epidemia. Wywołał ją wirus wysokiej inflacji i kryzysu kosztów życia
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
- "Pudełko na buty" w centrum Warszawy skrywa nie jeden sekret. "Odpowiedź na instagramerskie potrzeby"
- Co dalej w Polsce z węglem? "Możemy być zieloną wyspą, nie brunatną plamą na mapie Europy"
- "Jesteśmy zakładnikami pornograficznej polityki". Symetryści o stanie gry przed wyborami i relacjach z Ukrainą
- Dwie strzelaniny w Rotterdamie. Policja: Liczne ofiary śmiertelne
- TVP płynnie przechodzi od reparacji do antysemityzmu. "Narcystyczna wizja historii"