Upały w Polsce 2022. Będzie ekstremalnie gorąco. Nadciąga pogodowa apokalipsa

Upały wrócą do naszego kraju już w tym tygodniu. Jak wynika z prognoz IMGW, od wtorku 19 lipca 2022 na zachodzie Polski temperatura wyniesie powyżej 30 stopni. Dla wielu regionów wydano alerty drugiego i trzeciego stopnia.

Lato 2022. Kiedy upały w Polsce i całej Europie?

Jak podaje IMGW, nad całą Europą wciąż dominuje rozległy układ wysokiego ciśnienia z centrum nad Słowacją. Polska pozostaje w zasięgu wspomnianego wyżu. 

Jak podaje IMGW, właśnie napływa do nas cieplejsze powietrze polarne morskie. Temperatura zacznie rosnąć już w poniedziałek 18 lipca 2022.

Upały w Polsce 2022. Fala gorąca już za chwilę w całym kraju

W poniedziałek 18 lipca 2022 nad przeważającym obszarem Polski będzie oddziaływał wyż. Upały wrócą już w połowie tygodnia. Jak wynika z prognoz IMGW, od wtorku 19 lipca 2022 roku na zachodzie Polski temperatura wyniesie powyżej 30 stopni Celsjusza, a w dniach następnych fala upałów ma się stopniowo przesuwać także na wschodnie obszary. 

- Napływające od zachodu ciepłe powietrze spowoduje, że we wtorek w części kraju temperatura może przekroczyć 30 stopni – przekazała PAP Ilona Bazyluk, synoptyk Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego.

Upały 2022 w Zachodniopomorskiem. Wydano alerty trzeciego i drugiego stopnia

IMGW wydał w poniedziałek 18 lipca 2022 ostrzeżenie trzeciego i drugiego stopnia przed upałami dla części województwa zachodniopomorskiego. Alerty będą obowiązywały od wtorku 19 lipca do czwartku 21 lipca do godziny 20:00.

Największych upałów doświadczą osoby przebywające w południowej części regionu. Ostrzeżenie trzeciego stopnia wydano dla pięciu powiatów: wałeckiego, choszczeńskiego, myśliborskiego, pyrzyckiego i gryfińskiego. Temperatura ma tam dojść do 34 stopni. Temperatura minimalna w nocy osiągnie poziom od 16 do 19 stopni Celsjusza.

Z kolei dla środkowej części regionu wydano alerty drugiego stopnia. Dotyczą one powiatów:

 • drawskiego,
 • goleniowskiego,
 • łobeskiego,
 • polickiego,
 • stargardzkiego,
 • szczecineckiego,
 • świdwińskiego,
 • Szczecina.

Maksymalna temperatura w tych powiatach będzie się wahać między 30 a 34 stopni Celsjusza.

Przedłużony alert trzeciego stopnia dla Wielkopolski, Dolnego Śląska i Lubuskiego

Najwyższe ostrzeżenie trzeciego stopnia IMGW wydało dla Wielkopolski, Dolnego Śląska oraz województwa lubuskiego. Tutaj alerty obowiązują głównie od wtorku 19 lipca do piątku 22 lipca 2022 roku.

Szczegółową mapę alertów wydawanych przez IMGW można sprawdzić na stronie Instytutu.

Upały w Polsce 2022. Alerty także dla Łódzkiego

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi i synoptycy informują o alercie drugiego stopnia w Łódzkiem. Od wtorku 19 lipca do czwartku 21 lipca 2022 r. temperatura może tam wynieść 34 stopnie Celsjusza.

Ostrzeżenie drugiego stopnia będzie obowiązywało dla wszystkich powiatów województwa do czwartku 21 lipca do godziny 20:00.

Upały 2022. Idealne warunki w polskich górach i nad morzem

Jak poinformował PAP ratownik dyżurny GOPR Paweł Szopa, w górach panują obecnie idealne warunki do uprawiania turystyki pieszej. "Wszędzie jest słonecznie, bezwietrznie lub wieje słaby wiatr" – powiedział. 

- Panująca pogoda sprzyja turystom. Wybierający się w góry  powinni jednak pamiętać o rosnącej w ciągu dnia temperaturze powietrza – zauważył Szopa.

Ratownik GOPR wspomina, iż wybierając się na spacer w góry, nie wolno zapomnieć o:

 • nakryciu głowy,
 • odpowiednim obuwiu,
 • kremie z filtrem UV,
 • okularach przeciwsłonecznych,
 • dużej ilości płynów.

Ratownik przypomniał też, że wybierając się w góry zawsze należy mieć ze sobą naładowany telefon komórkowy", a w nim zainstalowaną aplikację "Ratunek", dzięki której ratownicy szybciej dotrą do osoby potrzebującej pomocy.

Wysokie temperatury oznaczają idealne warunki na wakacje nad polskim morzem, nad którym zwykle jest dość chłodno i wietrznie. Warto więc zaplanować czas nad Bałtykiem w najbliższych dniach - pod warunkiem, że nie dojdzie do namnożenia sinic. 

TOK FM PREMIUM