Uwaga! Najnowsze dane GUS: Przeciętne wynagrodzenia rosną wolniej niż inflacja, która je zżera

Najnowsze dane opublikowane przez GUS pokazują, że rynek zatrudnienia w Polsce ma się całkiem nieźle, a pensje Polaków wciąż rosną. Jest jednak jedno "ale" - nasze wynagrodzenia wciąż nie mogą dogonić galopującej inflacji.

Rynek pracy w Polsce "poniżej oczekiwań, ale sezonowo wciąż solidnie" 

Jak podają najnowsze dane GUS, przeciętna płaca w sektorze przedsiębiorstw wyniosła w czerwcu wyniosła ponad 6500 zł brutto. Przeciętna płaca zaś, w całym drugim kwartale w 2022 r. wyniosła 6566,15 zł brutto.

Wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw (w firmach zatrudniających ponad 9 osób) wyniósł 13 proc. w ujęciu rok do roku.

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw uplasowało się na poziomie 6496,7 tys. etatów, co było wzrostem o 2,2 proc. w ujęciu rocznym, czyli w porównaniu do czerwca 2021 r. W ujęciu miesiąc do miesiąca zatrudnienie wzrosło o 0,1 proc.

Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, Najszybciej rosły w górnictwie, za to spadek wynagrodzeń odnotowano w rolnictwie oraz branży "informacja i komunikacja".

Według ekspertów ING Economics Poland sytuacja polskiego rynku zatrudnienia mogłaby być lepsza, choć wciąż jest stabilna:

- Płace (13%r/r) nieco poniżej oczekiwań, ale sezonowo wciąż solidnie, zobaczymy jak kolejne miesiące, firmy mogły wstrzymać premie czekając na obniżkę PIT od lipca. 

Pensje w sektorze przedsiębiorstw rosną, ale wolniej niż inflacja

Wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw na poziomie 13 procent w ujęciu rok do roku jest niższy niż inflacja, która obecnie kształtuje się na poziomie 15,5 procent. Taką sytuację nazywamy ujemną realną dynamiką wynagrodzeń w ujęciu rocznym. Polskie płace rosną wolniej niż inflacja już drugi miesiąc z rzędu. Eksperci ING przewidują, że w kolejnych miesiącach wzrost wynagrodzeń może być jeszcze niższy:

Tendencje są rozbieżne, z jednej wysokie żądania  płacowe, z drugiej zatrudnienie pokazuje już lekkie hamowanie rynku pracy w ujęciu odsezonowanym.

Nominalne płace mogą rosnąć wolniej w 2poł22, bo pracownicy skorzystają netto na cięciu PIT, a firmy czekają na 13% wzrost minimalnej. 

Kalkulator wynagrodzenia po 1 lipca 2022 - sprawdź, jak zmieni się twoja pensja

Ponieważ od 1 lipca weszły w życie przepisy Polskiego Ładu 2.0, Ministerstwo Finansów udostępniło kalkulator wynagrodzeń, który pozwoli obliczyć, jak nowe zasady wpłyną na naszą pensję. 

Tu znajdziesz kalkulator wynagrodzenia po 1 lipca 2022

Przypomnijmy, iż do najważniejszych zmian wprowadzanych przez Polski Ład 2.0 należą:

  • obniżenie stawki PIT z 17 do 12 proc.
  • zmiana kwoty zmniejszającej podatek
  • likwidacja ulgi dla klasy średniej
  • PIT dla samotnych rodziców - przywrócenie możliwości rozliczania się z dzieckiem
  • znika obowiązek podwójnego liczenia składek - uwaga na haczyk, który wyjaśniamy w kolejnym akapicie
  • wprowadzenie jednego terminu rocznego rozliczania PIT

TOK FM PREMIUM