Wolne Sądy z prestiżową nagrodą. "Znakomity przykład jak ważną rolę może odgrywać zawód prawnika"

Inicjatywa Wolne Sądy została laureatem nagrody "Rule of Law Award" za 2022 rok przyznawanej przez międzynarodową organizację prawniczą Union Internationale des Avocats (UIA) oraz LexisNexis.

Prawnicy z organizacji Wolne Sądy poinformowali, że otrzymali nagrodę "Rule of Law Award". Została im przyznana m.in. za działalność w sieci. Jak napisano w uzasadnieniu, Wolne Sądy - poprzez filmy krótkometrażowe, treści wideo i podcasty - rozpowszechniają wiedzę na temat tego, jak ważna jest praworządność i niezależne od polityków sądy.

Doceniono również inne działania prawników, w tym przygotowywanie przez nich stanowisk, komentarzy, opinii na temat konkretnych działań władzy, prowadzonych w ramach zamachu na praworządność w Polsce. Wskazano również, że twórcy Wolnych Sądów reprezentują przed sądami - krajowymi i międzynarodowymi - m.in. polskich aktywistów, jak również sędziów. 

- To znakomity przykład tego, jak ważną rolę może odgrywać zawód prawnika w obronie praw człowieka i praworządności, także poza działalnością prawników w sądach. Wolne Sądy pokazują, że prawnicy mogą działać jako siła napędowa informowania, zwiększania świadomości i, miejmy nadzieję, mobilizowania społeczeństwa obywatelskiego, zwłaszcza tam, gdzie zagrożone jest praworządność, jak ma to miejsce w Polsce - powiedziała, cytowana w informacji prasowej, Jacqueline R. Scott, dyrektor generalna Union Internationale des Avocats.

Obok Wolnych Sądów wyróżniono też w tym roku mecenasa Mohameda El-Baqera, egipskiego prawnika, który za działalność na rzecz wolności, praw obywatelskich i obrony przed reżimem został aresztowany w 2019 roku. 

Od momentu powstania nagrody otrzymali ją m.in. w 2016 r. malezyjska Izba Adwokacka, w 2018 r. Ruth Bader Ginsburg, sędzia Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych,  a w 2021 r. afgańska prawniczka Latifa Sharifi.  "To zaszczyt dołączyć do takiego grona" - napisał mecenas Mikołaj Pietrzak, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, gratulując Wolnym Sądom otrzymanego wyróżnienia. 

Kim są prawnicy z Wolnych Sądów?

Inicjatywę Wolne Sądy stworzyło czworo prawników: Sylwia Gregorczyk - Abram, Maria Ejchart - Dubois, Paulina Kieszkowska - Kanpik i Michał Wawrykiewicz. To oni stoją za ogromną liczbą działań, pokazujących zwykłym obywatelom, co się w Polsce aktualnie dzieje: z sądami, praworządnością, prawami człowieka, przestrzeganiem Konstytucji. Wolne Sądy współorganizowały akcję Światełko dla sądów, stały za lekcjami o Konstytucji czy za walką o Sąd Najwyższy. Prawnicy z Wolnych Sądów reprezentują też m.in. polskich sędziów, którzy walczą o rządy prawa. Wolne Sądy to autorzy podcastu "Na prawo patrz!" na tokfm.pl

Międzynarodowa nagroda została ustanowiona w celu wyróżnienia osób lub organizacji, które przyczyniają się do rozwoju i promocji państwa prawa. W uzasadnieniu wskazano m.in., że Wolne Sądy starają się edukować i uświadamiać obywateli, jak ważne jest niezależne sądownictwo. Nagroda przyznawana przez międzynarodową organizację prawniczą Union Internationale des Avocats (UIA) oraz LexisNexis została ustanowiona w 2016 roku. Jest przyznawana tym, którzy na polu krajowym, regionalnym czy międzynarodowym walczą o praworządność i prawa człowieka. 

TOK FM PREMIUM