Blackoutu nadchodzi. Choć elektrownie w Polsce jeszcze zaprzeczają, może nam grozić brak prądu

Czy grozi nam blackout? Pojawiły się już nieplanowane wyłączenia prądu w czterech dużych polskich elektrowniach. "To Połaniec, Opole, Kozienice i Turów" - informuje strefainwestorów.pl wyjaśniając przyczynę zjawiska. RCB radzi, jak się przygotować na wyłączenia prądu.

Blackout w Polsce 2022 - lawina nieplanowanych wyłączeń prądu

Strefainwestorów.pl poinformowała za Towarową Giełdą Energii (TGE), że z powodu braku węgla bloki węglowe w kilku największych polskich elektrowniach nie mogą pracować i musiały zostać wyłączone. Duże jednostki produkujące energię w Połańcu, Opolu, Kozienicach, Bełchatowie i Turowie przestały więc niespodziewanie produkować energię.

W ich miejsce została uruchomiona rezerwa w Elektrowni Dolna Odra.

"Sytuacja jest krytyczna. W Polsce dochodzi do masowego wyłączania kluczowych elektrowni z braku węgla i z powodu awarii" - informuje strefainwestorów.pl

Pomimo tych trudności, Polskie Sieci Elektroenergetyczne umieściły na swoim twitterze post informujący, że Krajowy System Elektroenergetyczny pracuje stabilnie i zachowana jest odpowiednia rezerwa.

TU ZNAJDZIE SIĘ REKLAMA

Czym jest blackout? Przyczyny jego występowania

Blackoutem nazywana jest poważna, systemowa awaria elektroenergetyczna. To sytuacja odcięcia od energii elektrycznej dużych obszarów kraju. Jest nagła i nieplanowana, dezorganizuje normalne funkcjonowanie, a może też stać się niebezpieczna dla ludzi.

Według strefyinwestorow.pl, polski system energetyczny jest na skraju blackoutu, a jego przyczyny mogą wynikać z awarii i braków węgla. Braki surowca pojawiły się po wprowadzeniu sankcji na Rosję, co zablokowało napływ węgla z tego kraju.

Inną przyczyną mogą być panujące upały, powodujące zwiększenie poboru energii.

"Dalszy rozwój wydarzeń będzie zależny od temperatur, zdolności importowych, dostępności energii na sąsiednich rynkach, które również pogrążają się w kryzysie oraz efektów interwencyjnego skupu węgla ogłoszonego przez premiera" - prognozuje strefainwestorow.pl

Blackout w Polsce — jak przygotować się na brak prądu, radzi RCB

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opracowało kilka wskazówek, w jaki sposób przygotować się na czas blackoutu. Wszystkie czynności należy wykonać, zanim zgaśnie światło. Jednak gdy już to się stanie, dzięki przygotowanym przedmiotom możliwe będzie kontynuowanie pracy, czy przygotowywania posiłków. Oto one:

  • zaopatrzcie się w świece i latarki i trzymajcie je w łatwo dostępnym miejscu,
  • także "pod ręką" należy mieć dokumenty i apteczkę,
  • wyposażcie się w przenośne ładowarki tzw. powerbanki (warto je mieć stale naładowane — przyp. red),
  • zabezpieczcie zapasy jedzenia, które nie wymaga prądu do przechowywania czy przygotowania.

TOK FM PREMIUM